Brachioplastika (plastika paží)
Hlavní benefity pro vás
- pevné paže
- mladistvý vzhled
- volnost pohybu
- svoboda v oblékání
- možnost kombinace s liposukcí
- trvalý efekt
Praktické informace
Pobyt na klinice: 1–2 dny
Léčba: 2 týdny
Nutnost opakování: výsledek je trvalý
Rekonvalescence: 5–6 týdnů (do úplného zhojení)
Nošení kompresního prádla: 4–6 týdnů
Kancelářské práce: za 1–2 týdny
Fyzická práce: za 2–3 měsíce
Sport: za 2–3 měsíce
Konečný efekt: za 6 měsíců
Garantem tohoto zákroku je:
Podrobné informace o brachioplastice (plastice paží)
Pro koho je brachioplastika vhodná?
Plastiku paží mohou podstoupit muži i ženy od 18 let. Nejčastěji ji podstupují ženy v období po menopauze, kdy u nich dochází k úbytku svalové hmoty i ztrátě elasticity kůže. Jemná pokožka vnitřních paží se totiž ve zralém věku novému objemu hůře přizpůsobuje a může se znatelně prověsit.
Muži projevují zájem o lifting paží zpravidla po výrazném váhovém úbytku, kdy jsou kožní nadbytky velmi nápadné. V tomto případě je obtěžují nejen esteticky, ale mohou také ztěžovat pohyb a hygienu. U lidí po léčbě obezity nebo bariatrickém zákroku se pažní lifting provádí také v rámci celkového body liftingu. Součástí celkového liftingu těla může být také plastická operace stehen, abdominoplastika, modelace prsou, liposukce a lifting zad.
Operace se naopak neprovádí těhotným a kojícím ženám, lidem se závažnou alergií, akutním onkologickým onemocněním nebo jiným autoimunitním onemocněním. Zákroku v celkové anestezii brání také akutní virové onemocnění, např. nachlazení nebo opar.
Jak se na brachioplastiku připravit?
Plastika paží se provádí v celkové anestezii, proto je nutné absolvovat celkové předoperační vyšetření u vašeho praktického lékaře nebo internisty. Některé kliniky plastické chirurgie v současností nabízí možnost absolvovat všechny testy u nich v rámci přípravy na zákrok.
Ženy by měly po poradě se svým gynekologem vysadit antikoncepci, která zvyšuje riziko embolie. Po poradě s internistou byste měli vysadit také léky na ředění krve nebo doplňky podporující prokrvení tkání, jako např. Wobenzym. Znatelně tak omezíte možnost krvácení během zákroku.
Tři až dva týdny před operací dodržujte klidový režim. Vynechejte saunu, bazén i intenzivní tréning, a vyhýbejte se alkoholu i kouření. Zkrátka neoslabujte zbytečně svou imunitu, protože i obyčejné nachlazení nebo rýma brání zákroku. Pokud by se u vás objevily příznaky akutního onemocnění, okamžitě svého operatéra informujte.
Minimálně 24 hodin před zákrokem nepijte kávu ani alkohol, 6 hodin před zákrokem nesmíte, jíst, pít ani kouřit. Před operací se můžete osprchovat, ale nepoužívejte žádné krémy, aby vaše tělo nebylo mastné. Odložte si šperky i kontaktní čočky.
Brachioplastiku si naplánujte na podzimní a zimní měsíce, vyhnete se tak nepohodlí při nošení kompresního prádla v letním horku a nebudete muset řešit ochranu jizvy před sluncem.
Jaké jsou postupy při brachioplastice?
Podle rozsahu povolení kůže vám operatér doporučí nejvhodnější postup brachioplastiky. U lehkého povolení pokožky volí mini arm lift, kdy jizvu umísťuje pouze do podpaží. Tato metoda je pro vhodná pro redukci menších nadbytků.
U výraznějších valů volí operatér klasiký arm lift, kdy paže modeluje po celé jejich délce a výsledná jizva vede od podpaží až k lokti. Při plastice paží u klientů po výrazné redukci váhy někdy jizvu prodlužuje přes podpaží a vede ji po hrudníku až k podprsní rýze.
Jaké jsou další techniky redukce povislých paží?
Pokud je vaše pokožka dostatečně elastická a má ještě schopnost produkovat vlastní kolagen (zpravidla do 45 let věku), lékař vám může doporučit ošetření radiofrekvencí. Působení radiofrekvence účinně stimuluje tvorbu kolagenu a podporuje stažení kůže. Zákrok musíte podstoupit opakovaně (alespoň 6 x). První výsledky se dostaví už za měsíc po prvním ošetření.
Když požadujete pouze zmenšení objemu paží bez redukce kůže, můžete využít také neinvazivní kryolipolýzu, nebo miniinvazivní liposukci paží.
Všechny zákroky v oblasti paží byste měli doplnit také cíleným cvičením, které pomůže zachovat jejich objem a pevnost. Pochopitelně byste si měli udržovat stabilní hmotnost.
Jak plastika paží probíhá?
Brachioplastika se provádí v celkové anestezii. Bezprostředně před operací si lékař na vaši paži při pozici vestoje zakreslí postup zákroku a označí kožní nadbytky, které bude nutné odstranit.
Při plastice pak vede řez buď pouze v podpažní jamce (mini arm lift) nebo od podpažní jamky až k lokti (klasický arm lift), případě jej od podpaží ještě prodlužuje až k podprsní rýze. Následně liposukcí odstraní nadbytečný tuk i další tkáň a ránu sešije vstřebatelnými stehy. Operovanou oblast překryje sterilním obvazem a navlékne vám na paži kompresní bandáž, která zajistí dostateční přilnutí tkání.
Jak probíhá rekonvalescence po brachioplastice?
Na klinice zůstanete přibližně 1–2 dny. Délka hospitalizace vždy záleží na rozsahu výkonu i tom, jak se budete cítit. V prvních dnech po operaci budou vaše paže oteklé a objeví se modřiny. Pomoci si můžete přikládáním studených obkladů a důsledným nošením kompresního návleku, který brání dalšímu zvětšovaní hematomu.
S brachioplastikou se pojí větší bolestivost. Pravidelně užívejte analgetika podle doporučení lékaře a kompresní rukáv neodkládejte. Přibližně za 2 týdny už bude vaše rána dostatečně zahojená, aby mohl lékař sejmout obvaz. Pokud bude vše v pořádku, můžete se osprchovat.
Kompresní obvaz noste dál, a to minimálně po dobu 6 týdnů. Není nijak nepohodlný, navléká se jako rukáv. Odložit jej můžete pouze na sprchování. Pokud máte možnost, pořiďte si rovnou dva návleky, abyste je mohli v případě znečištění vystřídat.
Rekonvalescence po plastice paží vyžaduje trpělivost. Musíte omezit všechny činnosti, při kterých ruce zatěžujete nebo držíte paže ve vyšší poloze, např. sport, ale také řízení auta, nebo zvedání a přenášení těžších břemen. K normálnímu režimu se vrátíte zhruba za 2–3 měsíce.
Jaké jsou komplikace po plastice paží?
Plastika paží je chirurgický zákrok, proto se s ním pojí jisté riziko komplikací. Většině z nich však umí na klinikách plastické chirurgie předcházet.
Během zákroku může dojít ke zvýšenému krvácení. Všem klientům se proto doporučuje po dohodě s internistou vysadit léky na ředění krve. V rámci předoperační přípravy také svého chirurga informujte o případné poruše srážlivosti krve.
Po zákroku se zpravidla na pažích projeví otok. Jedná se o normální reakci těla. Zmírníte ho přikládáním studených obkladů a důsledným dodržováním pooperačního režimu.
Rovněž mohou nastat potíže s hojením. Tkáň nemusí dostatečně přilnout, může se objevit infekce nebo nestandardní jizvy (keloidní, hypertrofické). Většině těchto komplikací se vyhnete dodržováním pooperačního režimu a opět důsledným nošením kompresního návleku.
Jsou po plastice paží viditelné jizvy?
Brachioplastiku nelze provést bez jizev. Jejich rozsah závisí na míře redukce kůže a typu zákroku (klasický arm lift, mini arm lift). Zpočátku vás může jejich vzhled znepokojovat, budou temně fialové a mohou mít reliéf. Časem vyzrají, zploští se a vyblednou. Proces hojení je delší a vyžaduje trpělivost i neustálou péči.
Vzhled jizev zlepšíte jednak častým promazáváním zvlhčujícími gely a krémy, a jednak tlakovými masážemi. Začněte s nimi až po úplném zahojení jizev a vždy až na doporučení vašeho chirurga, který zná váš stav. Vzhled jizev zlepšuje také laserové ošetření biostimulačním laserem. Kvůli riziku hyperpigmentace jizev je minimálně půl roku nevystavujte slunci, a i poté je chraňte krémem s SPF 50.
Přestože brachioplastika zanechává jizvy, její efekt velmi oceníte. Abyste se vyhnuli případnému zklamání, na rozsah nutných jizev se informujte už na vstupní konzultaci. Také se svým plastickým chirurgem prodiskutujte všechna vaše očekávání.
Je potřeba provádět brachioplastiku opakovaně?
Brachioplastika zlepšuje vzhled vašich paží trvale. Konečný efekt bude patrný zhruba za 6 měsíců po operaci. Abyste si pevné paže uchovali co nejdéle, udržujte si stabilní hmotnost. Jestliže není výsledek plastické operace paží podle vašich představ nebo došlo postupem věku k dalšímu prověšení, můžete zákrok absolvovat znovu. Je však třeba vědět, že každý další zásah s sebou nese vyšší riziko komplikovaného hojení.
Primed Clinic
Sanatorium plastické a estetické chirurgie, s.r.o.
MUDr. Gabriela Koporová
ESTETIK POINT
MUDr. Vladimír Mařík
Je nám líto, ale tuto proměnu zde zatím nemáme.
Využijte jedinečnou šanci ji doplnit!
Zaregistrujte se u nás a vložte váš osobní příběh! Rozšíříte informace k zákroku o tolik ceněné osobní zkušenosti. Vaše proměna pak může povzbudit a inspirovat ostatní, a změnit jim tak život k lepšímu.