Která plastika prsou je nej: augmentace nebo modelace

Nejsou vaše prsa ideální? Toužíte po změně? Moderní zákroky plastické chirurgie vám pomohou k vysněnému vzhledu.

Každá žena chce mít krásná a pevná ňadra. Není tedy divu, že plastika prsou jednoznačně vede žebříček nejoblíbenějších zákroků. Ať už jsou vaše prsa malá, nebo příliš velká, pokleslá nebo asymetrická, moderní medicína umí všechny tyto estetické nedokonalosti odstranit a vrátit vám spokojenost i sebevědomí. Pokud o plastice prsou uvažujete, přinášíme vám důležité informace o nejoblíbenějších zákrocích, augmentaci i modelaci. 

Jaké parametry pro plastiku prsou váš chirurg sleduje

Podle statistik ženy nejčastěji podstupují augmentaci prsou implantáty a modelaci prsou. Některé přicházejí na kliniku plastické chirurgie s požadavkem konkrétního zákroku. O tom, jaký výkon prospěje vašim ňadrům, ale vždy rozhoduje plastický chirurg. Na vstupní konzultaci na klinice plastické chirurgie proto lékaři co nejlépe popište vaše představy, přání i obavy.

Při prohlídce pak lékař posoudí míru poklesu prsou (ptózy), jejich tvar a rozměry, umístění dvorce i bradavky a soustředí se i na případné asymetrie a stav kůže. U zvětšení prsou bere v potaz také velikost vaší postavy i tvar a rozměry hrudníku. Až na základě těchto kritérií, vašeho celkového zdravotního stavu a věku, vyhodnotí, která plastika prsou vám zajistí vysněná prsa.

Větší ňadra a plnější dekolt posílí vaši ženskost

Augmentace prsou implantáty je oblíbená u žen každého věku. Podstoupit ji můžete od 18 let. Zajistí vám plnější dekolt, zralejším klientkám s drobnými ňadry poprsí navíc zpevní a nadzvedne.

Na trhu existují různé typy implantátů, které se od sebe odlišují velikostí (od 100 do 1000 ml objemu), tvarem (anatomický a kulatý) i typem povrchu (hladký, texturovaný). Nejčastěji lékaři používají  implantát s texturovaným povrchem, protože zajišťuje menší riziko komplikací. Co se týče velikosti, tak je to velmi individuální.

Implantát vkládá chirurg pod sval, méně často pod žlázu. U štíhlých žen by uložení pod žlázu způsobilo hmatatelnost i viditelnost výplně. Jindy musí lékař pro ideální výsledek zkombinovat augmentaci implantáty i modelaci.

Augmentace prsou implantáty má trvalý efekt a přidá ňadrům i několik velikostí, což vám žádná jiná operace nezajistí.

Modelace prsou vrátí vašim ňadrům mládí

Zásadní vliv na pevnost a tvar vašich prsou mají váhové výkyvy i hormonální změny. Opakované diety, období těhotenství a kojení nebo menopauza způsobují pokles a změnu tvaru. V takovém případě vám lékař doporučí modelaci prsou.

Lékař před zákrokem nejdříve posoudí míru poklesu prsou a rozhodne se pro vhodnou operační techniku. U menší ptózy vede kruhový řez okolo celého dvorce, odebere nadbytek kůže a povolený prs posune nahoru. Výsledná jizva je nepatrná.

U větších poklesů protáhne plastický chirurg řez kolmo dolů od dvorce směrem k podprsní rýze. Někdy jej doplní ještě horizontálním řezem přímo v podprsní rýze. Rána má pak tvar kotvy. Jakmile lékař odebere dostatečné množství kůže a okolní tkáně, sešitím prsa stáhne, vypne a pozvedne.

Aby byl vzhled vašich prsou po modelaci co nejlepší, začněte včas pečovat o jizvy. Po dohodě s lékařem jizvy masírujte, promazávejte mastným krémem a podstoupit můžete také laserovou terapii. Prsa se zahojí během 3 měsíců, na konečný efekt plastiky prsou si ale musíte počkat alespoň půl roku.

Kdy prsa potřebují modelaci i redukci objemu

Nadměrná ňadra představují nejen estetický, ale také zdravotní problém. Mohou způsobovat bolesti zad, krční páteře i migrény. Nemluvě o potížích s výběrem vhodného oblečení. Stejně tak asymetrie prsou, která je poměrně častá, vyžaduje razantnější chirurgický zásah.

Při modelaci se zmenšením prsou lékař vede řez ve tvaru kotvy, a podle potřeby pak ubírá část mléčné žlázy, tukové tkáně i kůže. Prs povytáhne a upraví jeho tvar.

Po modelaci prsou s redukcí vždy zůstávají jizvy ve tvaru kotvy. Aby vaše ňadra vypadala co nejlépe, v pooperační péči se zaměřte na jizvy. Jakmile se zahojí, pravidelně je promazávejte hydratačním mlékem nebo mastným krémem. Později přidejte také tlakové masáže nebo laserovou terapii. Nejlepší doporučení vám v tomto ohledu poskytne váš plastický chirurg.

Pokud jste se svými ňadry nespokojená, objednejte se na nezávaznou konzultaci na kliniku plastické chirurgie. Zbavíte se zbytečných obav, získáte představu, jak budou vaše „nová“ ňadra po plastice prsou vypadat a dozvíte se vše potřebné o přípravě i rekonvalescenci.

Máte již s plastikou prsou své zkušenosti. Podělte se s námi na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: