Kdy jít na labioplastiku?

Na vzhled intimních partií většina žen pohlíží shovívavě, protože se jedná o ryze soukromou část těla. Může se však stát, že ženu příliš vyvinuté stydké pysky omezují v běžném životě. Když nadměrné stydké pysky překáží při sportu, limitují v oblékání, působí obtíže ve zdravotní nebo intimní oblasti, řešením je labioplastika.

Ženy nejčastěji chtějí menší stydké pysky

Nejčastěji se úpravy vnějších ženských pohlavních orgánů týkají malých stydkých pysků. Jedná se o jemné slizniční řasy, které po obou stranách lemují poševní vchod a sbíhají se v oblasti klitorisu. Překrývají je velké stydké pysky, jejichž úkolem je uzavírat a chránit pohlavní ústrojí před možnou infekcí.

Malé stydké pysky jsou velmi jemné a vlivem stárnutí nebo přílišné námahy při porodu se prodlužují a mohou pak výrazně, někdy asymetricky vyčnívat. Méně často jsou tyto potíže vrozené.

Operaci stydkých pysků konzultujte s gynekologem

Pokud uvažujete o chirurgickém zákroku v oblasti stydkých pysků, poraďte se s vaším gynekologem, který vám pomůže vybrat zkušeného operatéra z kliniky plastické chirurgie.  

Labioplastiku je vhodné podstoupit až po dosažení věku 18 let. Pokud plánujete těhotenství, zákrok absolvujte až půl roku po porodu. Labioplastika se neprovádí ženám v těhotenství.

Labioplastiku plánujte těsně po menstruaci

Při první konzultaci s vámi plastický chirurg podrobně probere vaše očekávání a navrhne vhodné řešení. Vašeho operatéra byste měla důkladně informovat o svém zdravotním stavu a užívaných lécích.

Labioplastika se většinou provádí v celkové anestezii, proto bude nutné absolvovat také klasické předoperační vyšetření. Zákrok váš lékař naplánuje na období těsně po menstruaci. Vaše intimní partie se tak před příchodem dalšího cyklu stačí dostatečně zahojit.

Před zákrokem nechoďte na bazén ani do wellnesu

Tři týdny před operací dodržujte klidový režim, abyste zůstala do termínu labioplastiky zcela zdravá. Vyhněte se zejména návštěvě bazénu a wellness centra. I drobná infekce, jako je nachlazení, rýma, nebo v případě zákroku v intimní oblasti kvasinková infekce může představovat komplikaci. Vždy o ní vašeho lékaře informujte.

Nejméně týden před zákrokem vysaďte léky na ředění krve. Oblast genitální sliznice má bohatou cévní síť, proto je třeba eliminovat možné krvácení.

Labioplastiku je nejlepší provádět v celkové anestezii

Labioplastika je invazivní zákrok, který se provádí na speciálním operačním stole v gynekologické poloze. Operace trvá přibližně 60 minut a s ohledem na citlivost intimních partií i psychiku pacientky je vhodné ji provádět v celkové anestezii. Na přání klientky, nebo v případě zdravotních omezení je samozřejmě možné použít také analgosedaci (kombinace analgetik a sedativ).

Chirurg si v úvodní fázi labioplastiky musí techniku operace pečlivě připravit a vyznačit na pokožce pacientky. V citlivých partií je nutné postupovat zvlášť opatrně, aby nebyla narušena jemná nervová vlákna. Cílem plastického chirurga jsou minimálně viditelné jizvy, které ženu v ničem neomezují, a plná citlivost upravených partií.

Pooperační péče

Labioplastika nevyžaduje dlouhou hospitalizaci. Do domácí péče budete propuštěna následující den po operaci. Intimní oblast zpravidla bývá oteklá a mírně bolestivá. Tyto projevy odezní do několika dní.

Jestliže váš operatér použil nevstřebatelné stehy, bude nutné je při další návštěvě kliniky, přibližně týden po zákroku, vytáhnout. Na klinice plastické chirurgie byste měla absolvovat také řadu kontrol, jejichž harmonogram si domluvíte v den propuštění do domácí péče. Váš ošetřující lékař vás také upozorní na pravidla pooperační péče.

5 nejzásadnějších pravidel pooperační péče po labioplastice

  • vyhněte se dlouhému sezení (zejména v 1. týdnu)
  • omezte jízdy autem
  • přikládejte chladné obklady (snižují otok)
  • dodržujte intimní hygienu (Po každé návštěvě toalety si operované partie omývejte jemným dezinfekčním mýdlem pro intimní hygienu. Večer můžete přidat sedací koupel s borovou vodou nebo hypermanganem.)
  • pro krytí operovaných partií používejte poporodní vložku (Je prodyšná, a tak nekomplikuje hojení.)
  • sport i pohlavní život můžete zahájit za 6 týdnů od operace (rovněž používání tamponů a vaginálních čípků)

Přestože k zahojení dojde přibližně za 14 dní, v místě zásahu může i nadále přetrvávat mírný otok. Konečný výsledek bude moci zhodnotit zhruba za 6 týdnů.

Labioplastika ovlivňuje pozitivně sexuální život

Názory odborníků na prospěšnost labioplastiky jsou většinou kladné. Přesto se můžete setkat s tvrzením, že operace intimních partií snižuje sexuální apetit.

Zkušenosti mnoha klientek však dokazují, že operace má výrazný pozitivní vliv na sebevědomí ženy a úprava velikosti stydkých pysků přispívá i ke zvýšení intenzity sexuálního prožitku.

Objednejte se na vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie. Lékař s vámi podrobně projde vaše představy, vysvětlí postup operace a rozptýlí tak vaše obavy i stud.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: