Jak na křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy jsou jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob, postihují celých 40 % světové populace. Zkroucené boulovité žíly, modré nebo tmavě fialové barvy vznikají při špatném fungování žilní chlopně. Krev se nevrací k srdci a hromadí se v žilách. Cévy se zvýšeným tlakem roztahují a ztrácí elasticitu. 

Většina projevů křečových žil nevyžaduje akutní operativní zákrok.  

Ovšem dlouhodobé opomíjení péče může vést ke vzniku trombů a následné embolii, vzniku bércových vředů a onemocnění lymfatického systému. Ženám samozřejmě silně vadí také estetické hledisko choroby. 

Metličkové žilky zničí sklerotizace

Pokud se u vás projevily křečové žíly je nejlepší začít s jejich léčbou včas. Čím dříve se svěříte do péče cévního chirurga na klinice plastické chirurgie, tím účinnější bude jejich ošetření. 

První známkou cévních potíží mohou být minivarixy, tedy menší metličkové žilky, černé nebo namodralé barvy. Nezpůsobují sice výrazné zdravotní obtíže, ale rozhodně vaše nohy nezdobí. 

Cévní lékař pravděpodobně doporučí jejich sklerotizaci. Při tomto zákroku vám do žilky tenkou jehličkou vstříknou speciální látku, která ji zatáhne, zničí a tělo ji následně vstřebá. Po ošetření musíte nosit kompresní punčochy jako prevenci recidivy. Sklerotizaci je nutné postupovat opakovaně, 2-4x v časovém úseku 2-4 týdnů.   

Rozsáhlé varixy zataví laser

Pokud vás trápí viditelné shluky křečových žil, váš cévní chirurg bude muset při vstupní konzultaci provést duplexní ultrazvukové vyšetření.

Zjistí rozsah cévních poškození a navrhne vhodnou metodu jejich opravy. 

Když je zdrojem vašich problémů hlavní kmen povrchových žil, v úvahu přichází laserová operace nebo radiofrekvenční ablace. V prvním případě se do poškozené žíly zavede vlákno diodového laseru a to ji po celé délce zataví. V tom druhém vám žílu eliminuje radiofrekvenční katetr. 

Zbylé boční žíly se nechávají vstřebat nebo je vhodné je vyjmout operativně. K odstranění drobných žil mimo hlavní trasu se používá metoda CHIVA. Cévní chirurg provede malinkatý řez do 3 mm a poškozenou žílu vám podváže nebo odstraní pouze její nefunkční části. Ránu pak nešije, jen ji uzavře náplasťovým stehem. 

Revoluční metoda Clarivein přináší okamžitou úlevu

Zákroky využívající tepelnou energii jsou vysoce efektivní, ale mohou být bolestivé, s rizikem termického poškození okolní tkáně. 

Pokud jste velmi citliví, pak řešení vašich problémů s varixy přináší revoluční metoda mechanochemické ablace Clarivein. Při miniinvazivním zákroku vám žilní stěnu naruší špičkou speciálního katetru, který následně po celé délce žíly rozhání sklerotizační suspenzi. Pacienti, kteří již  ablaci Clarivein podstoupili, popsali okamžitou úlevu od pocitu těžkých nohou. 

Metoda Clarivein je oficiálně schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), což potvrzuje její mimořádnou účinnost a šetrnost. 

Nechte své žíly slepit systémem VenaSeal

Všechny výše uvedené zákroky vyžadují pooperační bandážování a striktní klidový režim. Výjimku představuje nejnovější metoda lepení žil systémem VenaSeal. Do pokroucené žíly cevní chirurg katetrem vpraví biologické lepidlo, které ji uzavře. 

Po ambulantním zákroku vám zůstane malý vpich. Pár dní se budete muset vyhýbat koupání ve stojaté vodě a opalování, výraznější režimová opatření nejsou nutná.

S varixy se nesmiřujte!

Problémům s varixy nelze 100% předcházet. Jejich přítomnost je podmíněna zejména geneticky. Přesto lze i v případě výrazné predispozice učinit efektivní režimová opatření.

5 tipů pro hladké nohy bez křečových žil:

  • noste stahovací punčochy
  • sprchujte nohy studenou a teplou vodou
  • jezte potraviny bohaté na vitamíny E a C, lecitin, koenzym Q10 a rutin (pohanku, cibuli, rajčata, špenát, meloun, ořechy atd.)
  • vyhýbejte se dlouhému stání i sezení
  • poraďte se o nejvhodnější hormonální antikoncepci  

Křečové žíly rozhodně nepředstavují problém, s nímž je nutné se celoživotně smířit. Jestliže se ve vaší rodině objevila dispozice ke vzniku křečových žil, nebo jimi už sami trpíte, objednejte si konzultaci u cévního specialisty na klinice plastické chirurgie. Ten s vámi pečlivě projde možnosti prevence i léčby. 

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: