Abdominoplastika
Hlavní benefity pro vás
- pevné a ploché břicho
- štíhlý pas
- přitažlivá silueta
- konfekční velikost oblečení
- pokožka bez strií
- trvalý výsledek
Praktické informace
Pobyt na klinice: 2–3 dny
Léčba s břišním pásem: 4–6 týdnů
Rekonvalescence: 4–6 týdnů
Kancelářské práce: za 3–4 týdny
Fyzická práce: za 3 měsíce
Intenzivní sport: za 3 měsíce
Konečný efekt: za 6 měsíců
Nutnost opakování: výsledek je trvalý
Garantem tohoto zákroku je:
Podrobné informace o abdominoplastice
Pro koho je abdominoplastika vhodná?
Abdominoplastiku mohou podstoupit ženy i muži od 18 let neomezeně. Skvělých výsledků lze operací dosáhnout i u starších zájemců. Vzhledem k náročnosti zákroku, který vyžaduje celkovou anestezii, je však nutné být v dobrém zdravotním stavu.
Nejčastěji podstupují abdominoplastiku ženy po opakovaných těhotenstvích, u nichž se projevuje rozestup břišních svalů a výrazně povolená kůže nebo pacienti po výraznější redukci hmotnosti, kterým vadí kožní převis na břiše. Pokud o zákroku uvažujete, je dobré počkat minimálně 1 rok od porodu, kdy už bude váš stav stabilizovaný. Také byste neměla kojit, aby se vaše hormonální hladiny ustálily.
Jestliže plánujete další děti, zákrok raději odložte. Výrazné změny objemu v oblasti břicha by zásadně ovlivnily výsledek operace. Zákrok samozřejmě není překážkou dalšího těhotenství.
V případě, že chcete absolvovat abdominoplastiku po výrazném váhovém úbytku, měli byste již mít stabilizovanou hmotnost.
Jak se na abdominoplastiku připravit?
Abdominoplastika je náročný zákrok, který vyžaduje velmi zkušeného operatéra. Kliniku plastické chirurgie proto vybírejte pečlivě. Zaměřte se především na zavedené kliniky s dostatkem kladných referencí.
Nepodceňujte také váš osobní dojem z vybraného lékaře, protože váš vztah musí být založen na důvěře a sdílení pravdivých informací. Nestyďte se konzultovat vaše očekávání i obavy, zeptejte se na cenu, postup operace, možné komplikace i rekonvalescenci.
Na základě vstupního rozhovoru a následného vyšetření před zrcadlem vám lékař doporučí nejvhodnější operační techniku. Také se dozvíte vše potřebné k přípravě na operaci a dostanete písemný soupis těchto instrukcí.
Protože se zákrok provádí v celkové anestezii, budete muset podstoupit předoperační vyšetření. Provede jej váš praktický lékař či internista zhruba 1–2 týdny před operací.
Podle doporučení vašeho praktického lékaře, internisty či kardiologa budete muset s dostatečným časovým předstihem vysadit léky na ředění krve a některé potravinové doplňky zvyšující prokrvení tkání (např. Wobenzym).
V tomto období byste měli dodržovat klidový režim, abyste se vyhnuli případné infekci, která by mohla operaci znemožnit. Svého chirurga informujte i v případě rýmy či nachlazení.
Dva měsíce před i po zákroku byste neměli kouřit, protože nikotin výrazně ovlivňuje cévní systém a komplikuje hojení.
Jak abdominoplastika probíhá?
Abdominoplastika trvá několik hodin a provádí se v celkové anestezii. Minimálně 6 hodin před operací nesmíte jíst. Těsně před zákrokem si operatér zakreslí schéma operace přímo na vaše břicho. Už před operací obdržíte antiembolické kompresní prádlo, které budete nosit ještě několik dní po zákroku.
Postup operace závisí na zvolené technice.
Jaké jsou typy abdominoplastik?
Klasická abdominoplastika je vhodná pro ženy i muže s velkými kožními nadbytky v oblasti břicha a výrazným svalovým rozestupem. Operace začíná horizontálním řezem přibližně od jedné pánevní kosti ke druhé, a to co nejblíže ochlupení, takže výslednou jizvu skryje opasek kalhot.
Chirurg pak oddělí kůži od svalové vrstvy a nadzvedne ji tak, aby si vytvořil dostatečný prostor na sešití břišních svalů a přichystal kůži i podkoží k jejich odstranění. Následně udělá přípravu na přemístění pupíku. Nejdříve jej obkrouží, a opticky ho tak oddělí od okolní tkáně. Kůži pak natáhne, její nadbytek odstraní a naznačí budoucí umístění pupíku.
Do oblasti břišních svalů lékař zavede nepatrný katetr pro účinnou a pohodlnou aplikaci lokálních analgetik, která výrazně tlumí bolest v prvních dnech po operaci. Pro odvod tělních tekutin se zavádějí drény. V závěru operace ještě chirurg dokončí přemístění pupku.
Klasická abdominoplastika je rozsáhlý zákrok, proto se občas přistupuje k méně náročné miniabdominoplastice. Její výhodou je kratší jizva, provádí se však pouze v případě, že kožní nadbytek není výrazný, je ve spodní polovině břicha a není potřeba upravit svalový rozestup v celém rozsahu. Při miniabdominoplastice je totiž možné korigovat diastázu pouze do výše pupku.
Miniabdominoplastika má také svou obrácenou variantu. Ta se soustředí zejména na tukové a kožní nadbytky v horní části břicha, tedy nad pupkem. Řez se v tomto případě vede v podprsní rýze.
V oblasti břicha se provádí také drobný operační výkon, který upravuje vzhled pupku. Umbilikoplastiku vyhledávají zejména lidé s vypouklým pupkem nebo pupeční kýlou.
Díky širokému spektru zákroků vám lékař doporučí řešení vašemu tělu na míru.
Jak probíhá léčba a rekonvalescence po abdominoplastice?
První 2–3 dny po abdominoplastice je nutné zůstat na klinice. Lékaři vám při operaci zavedli do rány drény, aby docházelo k odvodu tělních tekutin a zlepšilo se tím hojení. Nejvhodnější poloha pro odpočinek je v polosedě.
Přestože se pravděpodobně budete cítit slabí, měli byste co nejdříve po operaci vstát z postele, abyste eliminovali riziko embolie. Vstávat musíte samozřejmě s asistencí a podle instrukcí ošetřujícího personálu. V prvních dnech úplně postačí krátce se projít po pokoji a chodbě. Prevencí embolie je také dostatečný pitný režim.
Jakmile vám vytáhnou drény i katetr pro aplikaci analgetik a převážou operační rány, odcházíte domů. Váš ošetřující lékař vám před odchodem poskytne podrobná doporučení k rekonvalescenci. Osprchovat se můžete zhruba 5–7. den po operaci. Rána zůstane krytá náplastí přibližně 7–10 dní. Stehy se vytahovat nemusí, běžně se používá vstřebatelný materiál.
V prvním týdnu po operaci hodně odpočívejte. Vaše břicho bude citlivé i na běžné činnosti jako je nadechnutí, kašlání či změna polohy, analgetika klidně užívejte podle potřeby.
Zpočátku můžete mít problém si lehnout, proto se nejdříve s oporou ruky uložte na bok a pak na záda. Ideální pozice pro odpočinek je vleže nebo vestoje. Sedět se svraštělým břichem se naopak nedoporučuje, protože kůže na břiše pak nepřiléhá k břišní stěně, což brání jejímu přihojení. Hojení pomáhá také kompresní pás. Ten dostanete brzy po operaci a budete jej nosit podle instrukcí zhruba 4–6 týdnů.
Důležitým aspektem pooperační péče po abdominoplastice je dieta. Vzhledem k tomu, že stažení rozestupu břišních svalů má vliv na fungování peristaltiky střev, snažte se vaše trávení nezatěžovat těžkými a nadýmavými jídly. Raději jezte častěji a volte menší porce.
Na kontrole zhruba po sedmi dnech vám lékař odstraní náplast z rány a vysvětlí vám pooperační péči o jizvy. Pokud se budete cítit dobře, můžete se vrátit do zaměstnání po 14–21 dnech. Náročné fyzické aktivity včetně sportu můžete zahájit nejdříve za 3 měsíce.
Jsou po abdominoplastice viditelné jizvy?
Abdominoplastika je chirurgický zákrok, který zanechává jizvy. Samozřejmě snahou každého plastického chirurga je minimalizovat jejich viditelnost, proto se operační techniky neustále upravují a modernizují. Nejvhodnější operační postup a rozsah jizev s ním související s vámi lékař bude podrobně konzultovat již při vstupní návštěvě.
Patrnost jizev můžete do značné míry ovlivnit důslednou péčí. Ránu udržujte v čistém prostření, omývejte ji opatrně, osušujte tlakem a dezinfikujte. Také je vhodné ji zalepit náplastí chránící před nečistotami i nadměrným mechanickým tahem. Jakmile jsou rány zahojené začněte je pravidelně promazávat mastným krémem.
O jizvy se rozhodně vyplatí pečovat dlouhodobě. Ještě půl roku po operaci byste je neměli vystavovat slunci. Následně při pobytu na sluníčku jizvu chraňte krémem s vysokým UV faktorem, abyste se vyhnuli zvýšené pigmentaci.
První měsíce po operaci bude jizva tuhá a růžová. K jejímu změkčení mohou přispět tlakové masáže. O jejich prospěšnosti se ale poraďte s vaším plastickým chirurgem.
Pokud se u vás v minulosti vyskytly keloidní nebo hypertrofické jizvy, určitě o této skutečnosti informujte vašeho operatéra už při první konzultaci.
Jaké jsou možné komplikace abdominoplastiky?
Každý chirurgický zákrok s sebou nese jistá rizika. U abdominoplastiky se objevují obecné komplikace, k nimž dochází brzy po zákroku. Plánovaný operační výkon má však výhodu důsledné předoperační přípravy pacienta, kterou na specializovaných klinikách rozhodně nepodceňují.
Jedno z možných rizik je pooperační krvácení. Takový stav se projeví brzy po operaci a zpravidla jej řeší revize rány. Nutný zásah sice prodlouží dobu léčby, ovšem na estetický dojem operace nemá vliv.
Při větším operačním výkonu se může jako komplikace vyskytnout vznik seromu nebo hematomu, což je nahromadění tělní tekutiny nebo krve v podkoží břicha nejčastěji ve spodních partiích. Do rány se proto vkládají drény, které přebytky těchto látek odvádějí pryč. Viditelné projevy zmizí pravděpodobně do 3 týdnů.
Riziko infekce je u plánovaných výkonů malé a dá se vyloučit důslednou přípravou na zákrok. Lékař vám může předepsat antibiotika, oblast zákroku se pečlivě sterilizuje, prostředí na operačním sále je rovněž sterilní.
Mezi vzácné komplikace se řadí odumření části kůže. Dochází k němu při nedostatečném prokrvení tkáně. Stav obvykle řeší odstranění nekrotizované části a korekce rány.
K velmi vážným pooperačním komplikacím patří plicní embolie. Její prevenci se proto na klinikách plastické chirurgie věnuje maximální pozornost. Důležité je podávání speciálních léků potlačujících srážlivost krve před i po operaci, dále stlačení cévního systému bandážemi končetin, bohatý pitný režim a brzké zajištění pohybu po operaci.
Je potřeba provádět abdominoplastiku opakovaně?
Operace má dlouhodobý efekt, který je viditelný už po 3, někdy 6 měsících. Existují však skutečnosti, které mohou vzhled vašeho břicha znovu ovlivnit. Je jím například těhotenství nebo výrazné zvýšení hmotnosti. Stárnutí kůže má v případě tohoto zákroku zanedbatelný dopad.
Hradí abdominoplastiku pojišťovna?
Zdravotní pojišťovna hradí pouze zákrok, který upravuje velký rozestup břišních svalů nebo vzniklou břišní kýlu. O podmínkách financování pojišťovnou se poraďte s vaším plastickým chirurgem.
Primed Clinic
MUDr. Petr Havránek
MUDr. Miroslav Veliký
Plastická a estetická chirurgie Poděbrady
GiSant
MUDr. Josef Hrbatý
MUDr. Michal Sviták
MUDr. Marek Bortlíček
MUDr. Evžen Trupar
My Best Care s.r.o. – klinika plastické chirurgie a estetické medicíny
BESTÉE clinic
EsteticUsti Klinika plastické, estetické a laserové medicíny
Sanatorium plastické a estetické chirurgie, s.r.o.
MUDr. Michal Dychus
MUDr. Barbora Adamová
MUDr. Blanka Vraspírová
MUDr. Jiří Paroulek
MUDr. Matěj Patzelt
Premier Clinic
MUDr. Martin Chorvát
MUDr. Igor Slaninka
MUDr. Jan Kasper
MUDr. Petr Polák
MUDr. Vojtěch Šandera
CAN CLINIC
MUDr. Peter Mertan
MUDr. Issam Al Awa
Doc. MUDr. Martin Molitor
MUDr. Gabriela Koporová
ESTETIK POINT
LLC Klinika
Art Ethic Beauty Clinic
MUDr. Igor Janík
MUDr. Martin Rozprým
MUDr. Vladimír Mařík
MUDr. Pavel Kurial
MUDr. Robert Remeš
Je nám líto, ale tuto proměnu zde zatím nemáme.
Využijte jedinečnou šanci ji doplnit!
Zaregistrujte se u nás a vložte váš osobní příběh! Rozšíříte informace k zákroku o tolik ceněné osobní zkušenosti. Vaše proměna pak může povzbudit a inspirovat ostatní, a změnit jim tak život k lepšímu.
Máte tuk na břiše? Zatočte s ním jednou provždy
- 5 min čtení
Chcete mít štíhlý pas a ploché břicho? Cvičíte a pořád to není ono? S přibývajícím věkem je hubnutí na břiše […]
Jak dlouho bolí jizva po císaři
- 5 min čtení
Příchod miminka na svět je pro každou ženu tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Přestože je přirozený porod přáním každé ženy, […]