Jak často na ultrazvuk prsou?

Ultrazvuk prsou rozhodně patří na seznam pravidelných preventivních prohlídek.

Ženská ňadra jsou bezpochyby symbolem krásy něžného pohlaví, proto je dobré jejich zdraví věnovat dostatečnou pozornost. Nenahraditelným krokem v pravidelné péči jsou preventivní prohlídky.

Zahrnují jednak každoměsíční samovyšetření, tak pravidelné kontroly na sonografii. Od 45 let vám váš gynekolog doporučí také pravidelné mamografické vyšetření. 

Ambulanci pro ultrazvuk prsou vybírejte pečlivě

Výběru vhodného sonografického pracoviště rozhodně věnujte pozornost, protože tam budete docházet dlouhodobě. Ambulanci není vhodné často měnit, protože pro správné vyhodnocení nálezu potřebuje váš lékař k porovnání výsledky předchozích kontrol a také podrobné informace o vaší anamnéze. Klidně se zeptejte na doporučení kamarádky, nebo si projděte recenze lékařů přímo na webu.

Kliniky nabízí nadstandardní péči o prsa

Ať už zvažujete plastickou operaci prsou, nebo chcete pouze individuální preventivní péči v příjemném prostředí, nabízí se možnost navštěvovat sonografické pracoviště přímo na klinice plastické chirurgie. Tým chirurgů, kteří se specializují na úpravy i rekonstrukci prsou, ke své práci potřebuje kvalitní sonografickou diagnostiku těchto partií, a proto ji umí jednak používat, a jednak záznam správně vyhodnocovat.

Sonografie je součástí každého předoperačního vyšetření, protože plastickou operaci lze provést jen u zdravých prsou. Ultrazvukem se rovněž kontrolují výsledky operace(např. správnost uložení implantátů) a používá se i pro sérii následných kontrol (kontrola stavu implantátů, výskyt kapsulace apod.). 

Operatéři i sonografisté z kliniky plastické chirurgie dobře znají specifika prsní tkáně a umí je správně interpretovat. Z tohoto důvodu dnes řada klinik nabízí celkovou péči o vaše prsa.

Kompletní péče o prsa zahrnuje:

  • konzultace v mamologické poradně
  • preventivní sonografické vyšetření prsou
  • omlazující péči prsou (biostimulační laser, mezoterapie)
  • zákroky plastické chirurgie (augmentace, modelace

V rámci klientského servisu pak můžete po plastické operaci na klinice plastické chirurgie využívat preventivní ultrazvukové kontroly zdarma.  

Na ultrazvuk prsou choďte 1x za rok

S pravidelným sonografickým vyšetřením byste měla začít ve 30–35 letech (Pokud se ve vaší rodině objevila rakovina prsu, doporučuje se začít již v 25 letech.). Pravidelnou kontrolu je dobré si naplánovat 1x za rok. Vyšetření jezcela bezbolestné a nejsou s ním spojena žádná rizika. Můžete ho tak bez obav absolvovat i několikrát po sobě. Také není třeba se na něj speciálně připravovat. 

Při první návštěvě ambulance s vámi váš ošetřující lékař podrobně projde vaši rodinnou anamnézu (výskyt rakoviny prsu v rodině), rodinný stav a informace s ním související (počet dětí, doba kojení, popř. problémy při kojení).

Sonografie prsou se provádí v leže na lehátku. Lékař vám na poprsí nanese speciální gel, který zlepší průchod ultrazvukových vln a usnadní pohyb ultrazvukové sondy po pokožce. Následně si ultrazvukovou hlavicí postupně prohlédne všechny části prsou a také podpaží. Vyšetření trvá asi 15–20 minut a jeho výsledky vám lékař sdělí ihned. 

Neodkládejte prevenci a objednejte se ke vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie. Budete pak celý rok klidná, že jste pro zdraví svých prsou udělala maximum.

Chodíte na sono prsou pravidelně, nebo občas zapomenete? Podělte se s námi o své zkušenosti a doporučení na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: