Jak léčit karpální tunel

Zúžení karpálního tunelu se projevuje bolestí a brněním. Potíže souvisí nejčastěji s přetěžováním zápěstí.

Bolest i otok rukou je po náročné práci zcela běžná. Pokud vás ale trápí delší dobu a přidá se ještě ztuhlost a brnění prstů, můžete mít zúžený karpální tunel. V následujícím článku vám odhalíme, proč k němu dochází, jak se projevuje i jaké máte možnosti terapie. Také poradíme, jak na správnou rekonvalescenci i účinnou prevenci karpálního tunelu, abyste se vyhnuli nevratným změnám v pohyblivosti ruky.

Prvním příznakem karpálního tunelu je brnění prstů 

Karpální tunel je místo uprostřed vašeho zápěstí, kudy prochází nervy a vazy. Do úzkého prostoru mezi zápěstními kůstkami se musí vejít 9 šlach ohýbačů prstů a palce, šlacha ohýbače zápěstí a středový nerv. 

I drobnější zánět či dráždění v této oblasti vede k otoku tkání a útlaku středového nervu. Stav se zpočátku projevuje bolestí a brněním prstů, které přichází hlavně v noci. Postupně se bolest šíří i do předloktí.

Velmi často můžete zaznamenat také potíže s jemnou motorikou a omezení v pohyblivosti palce, ukazováčku a prostředníčku. Následně nedokážete pevně sevřít pěst, něco uchopit nebo vytvořit z prstů špetku.

Operace karpálního tunelu je jednoduchý zákrok

Zmíněné příznaky zhodnotí váš praktický lékař nebo plastický chirurg. Léčbu stanovuje na základě podrobnějších vyšetření, které zahrnuje primárně EMG vyšetření (elektromyografie zhodnotí rychlost nervového impulsu), dále pak RTG nebo SONO.

Jakmile vám diagnostikují větší míru zasažení nervu, lékař vám doporučí operaci karpálního tunelu. Jejím cílem je hlavně uvolnit tlak na středový nerv a obnovit jeho funkci v plné míře. 

Nenáročný zákrok se provádí v lokální anestezii a trvá zhruba 15 až 30 minut. Lékař při něm chirurgicky uvolní vaz na vnitřní straně zápěstí, čímž odstraní tlak na středový nerv. Operace zanechá na vašem zápěstí 2 až 3 cm dlouhou jizvičku ve směru od lokte k dlani.

Mladším pacientům, u nichž se potíže projevují většinou jen na jedné ruce, může lékař doporučit endoskopickou operaci karpálního tunelu. Jeho výhodou je kratší doba rekonvalescence a menší jizva. 

Operace karpálního tunelu se provádí v lokální anestezii. Díky tomu ji mohou bez omezení podstoupit i starší nebo rizikoví klienti.

Pooperační péče o ruku vám vrátí hybnost

Rekonvalescence je v pooperační péči o karpální tunel zcela zásadní období. Důsledné dodržování pokynů vašeho lékaře významně ovlivňuje konečný efekt operace. Následující jednoduché rady vám mohou pomoci vaší ruku co nejlépe rehabilitovat.  

5 rad pro rekonvalescenci po operaci karpálního tunelu

  • přikládejte na ruku studené obklady
  • udržujte ruku ve zvýšené poloze (ideálně noste v šátku, při spaní podkládejte polštářem)
  • 14 dní dodržujte přísný klidový režim
  • za 3–4 týdny začněte s tlakovými masážemi jizvy (použijte mastný krém nebo silikonový gel na jizvy)
  • 1–3 měsíce dodržujte šetřící režim (závisí na náročnosti zaměstnání)

Konzervativní terapie platí na mírné obtíže

Když máte s karpálním tunelem pouze mírné obtíže, které se objevují přechodně, lékař pravděpodobně zvolí konzervativní terapii.

Ta spočívá především v polohování, dlahování, cvičení, podávání protizánětlivých a protiotokových léků nebo obstřiků. Velmi účinné jsou také masáže zápěstí měsíčkovým olejem.

Prevence karpálního tunelu oddálí operaci  

Potíže s karpálním tunelem trápí převážně starší a důchodové pacienty. Důvodem je zřejmě vyšší předpoklad chronických zánětlivých onemocnění kloubů a vazivových obalů šlach nebo žil, mikrotraumata způsobená přetěžováním ruky nebo třeba nevhodná poloha při spánku. 

Pokud se diagnóza projeví u mladých lidí, zpravidla je tomu v souvislosti s častým přetěžováním zápěstí, například jízdou na motorce nebo kole.

Stoprocentní prevence karpálů neexistuje! Přesto můžete vhodnými opatřeními řadě obtíží předejít. V rámci prevence upravte zejména své pracovní návyky.

4 pracovní návyky pro prevenci karpálů

  • užívejte přiměřenou manuální sílu
  • volant držte volně, neohýbejte křečovitě zápěstí
  • vytvořte si ergonomickou kancelář (monitor v úrovni očí, ergonomická myš a klávesnice)
  • chraňte ruce před chladem

Potíže s karpálním tunelem jsou od jistého věku velice časté. Řešení ale nikdy neodkládejte a vyhledejte včas profesionální pomoc. V krajním případě vám totiž hrozí trvalé poškození nervů a ztráta hybnosti ruky. Pokud máte jakoukoliv pochybnost ohledně vašeho zdraví, obraťte se na specialistu neurologa, ortopeda či plastického chirurga.

Máte už operaci karpálního tunelu za sebou a jste spokojeni? Povzbuďte ostatní! Podělte se s námi o váš příběh na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: