Jak se zbavit gynekomastie?

Problém s nadměrnou velikostí prsou neřeší jen ženy. U mužů však má tento estetický problém své zdravotní důvody. Pokud vás trápí gynekomastie, není vhodné její léčbu odkládat. Návštěva kliniky plastické chirurgie rozptýlí obavy z možných příčin a nastíní další postup.

Gynekomastii mohou způsobit některé léky

Prvním, velmi důležitým krokem v léčbě gynekomastie je vyloučení patologických příčin jejího vzniku. Čeká vás tedy řada preventivních vyšetření, jako například krevní testy pro endokrinologický obraz a ultrasonografie prsou a varlat

Výjimečně se provádí také vyšetření nadledvin, RTG lebky nebo CT mozku. Rovněž musíte svého lékaře informovat o užívaných lécích. Často se stává, že zduření prsní žlázy je vedlejším účinkem medikace. 

Liposukce a mastektomie modeluje mužný hrudník

Jakmile je gynekomastie dlouhodobá a neustoupí ani po hormonální léčbě, lékař vám doporučí operativní zákrok. Jedná se o náročnější chirurgický výkon, proto se provádí v celkové anestezii

Musíte absolvovat kompletní předoperační vyšetření. Na klinice plastické chirurgie vám vysvětlí předoperační pokyny. Tři týdny před zákrokem vysaďte léky potlačující srážlivost krve. Od půlnoci před operací je zakázáno jíst, pít a kouřit

Podle míry vašich potíží volí plastický chirurg vhodný operační postup.

Pokud je zvětšení prsou patrné pouze pod bradavkami, operatér vede řez vede okolo prsních bradavek. Tukovou tkáň odstraní tumescentní liposukcí. Do problematických partií nejprve napustí infiltrační roztok s anestetickým účinkem. Jeho působením se tuk rozpustí a lze jej odsát. Pak operatér vyjme prsní žlázu. 

Když je gynekomastie viditelnější, je nezbytné vést řez v dolní části prsního dvorce a prodloužit jej do stran. Dále se pokračuje liposukcí a mastektomií, jako tomu bylo v prvním případě.

Velký objem prsou s nadbytkem kůže vyžaduje přemístění celého prsního dvorce s bradavkou a odebrání značného množství tkáně. Řez okolo celého dvorce pak pokračuje směrem dolů. Postup je navržen tak, aby dostatečně zpevnil okolní tkáň, vypnul kůži, ale zároveň zanechal diskrétní jizvy.    

Správná pooperační péče minimalizuje jizvy

Cílem každé plastické operace je dokonalý efekt beze stop po operačním výkonu. U odstranění gynekomastie to platí dvojnásob. Jizvy na hrudi prozrazující zmenšování prsou mohou být stejně traumatizující jako gynekomastie sama. Proto je tak důležité pečlivě dodržovat pooperační režim a řídit se následujícími radami.

5 rad jak se starat o hrudník po gynekomastii

  • dodržujte klidový režim (1. týden)
  • překryjte ránu náplastí z polymerního gelu
  • 4 – 6 týdnů noste stahovací vestu (zmírňuje otoky, zlepšuje přilnutí kůže, zamezí otěru ran)
  • masírujte jizvy silikonovými gely (od 3. týdne, jedná se o prevenci keloidů a hypertrofických jizev)
  • užívejte léky pro vstřebávání hematomu a enzymy pro lepší hojení (nejdříve 2. den po operaci)

Když váš hrudník nesplňuje mužská kritéria, může vás to omezovat společensky ale i intimně. Neschovávejte se v parných dnech do neforemných triček a buďte na svůj hrudník opět pyšní. Zvolte si specializovanou kliniku plastické chirurgie a objednejte se na vstupní konzultaci.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: