6 tipů, jak se zbavit druhé brady

Jeden z nejoblíbenějších zákroků pro odstranění druhé brady je injekční lipolýza.

Druhá brada neboli podbradek je nahromadění tuku nebo kůže pod spodní čelistí. Jedná se sice o malý faldík, ale dokáže na sebe poutat velkou pozornost. Svému nositeli opticky přidává kila i léta. Estetická medicína dnes naštěstí nabízí řadu metod, jak se druhé brady zbavit natrvalo. Pokud vás tento drobný nedostatek také trápí, následující řádky vám pomohou se v široké nabídce zákroků zorientovat.

1. Injekční lipolýza odstraní vaši druhou bradu

Jestliže se vám pod bradou usadilo opravdu malé množství tuku, lékař vám pravděpodobně doporučí injekční lipolýzu. Při miniinvazivním zákroku metodou Belkyra vám injekčně aplikuje do problematických partií enzym fosfatidylcholin. Speciální preparát nastartuje přirozený proces štěpení tuků, jejich rozpouštění a následné vyloučení z těla.

Zásah je bezbolestný a trvá asi 30 minut. Minimálně týden byste se měli vyhýbat fyzické zátěži. Zároveň je dobré udržovat dostatečný pitný režim pro snadnější odbourávání tuků. 

Enzym také podporuje produkci kolagenu. Kůže pod bradou se díky němu vypne a vyhladí.  Pro dosažení skvělých výsledků se doporučují 2–4 ošetření v intervalu 8 týdnů

2. Liposukce druhé brady má trvalý efekt

Máte-li drobnou bradu, tukové polštářky ji mohou ještě více upozadit. Pak vám plastický chirurg doporučí podstoupit liposukci podbradku.  

Zákrok z vaší strany nevyžaduje zvláštní přípravu. Provádí se ambulantně, takzvanou tumescentní metodou. Lékař provede nepatrný řez pod vaší bradou a napustí tkáň infiltračním roztokem se znecitlivujícími účinky. Následně rozpuštěný tuk odsaje a ránu zašije vstřebatelnými stehy. 

Okamžitě po operaci dostanete pevný návlek, který potlačuje vznik otoků a pomáhá přilnutí tkání. Ten musíte mít první 3 dny neustále na sobě, postupně je možné jej sundávat na hygienu. Návlek je nutné nosit minimálně týden. Trvalý výsledek zákroku pak plně oceníte asi za 2 měsíce po operaci.

Facelift vypne pokožku a zbaví vás druhé brady i váčků na spodní čelisti, takzvaných “syslíků”.

3. Facelift doplní liposukci druhé brady

Někdy se stává, že je nutné liposukci druhé brady doplnit faceliftem.  Děje se tak u klientů, jejichž kůže nese výraznější známky stárnutí a elasticita kolagenových vláken už není dostatečná.

Odstranění přebytečné kůže kolem spodní čelisti se provádí v celkové anestezii. Operatér vede malý příčný řez v přirozené rýze pod bradou. Před vypnutím pokožky zpevní rovněž vazivovou a svalovou tkáň.

Zhruba den po operaci, až vám vytáhnou drény, odcházíte domů. Ještě na operačním sále dostanete kompresní obvaz, který se sundává na další kontrole za 5 dní.  

4. Niťový lifting vám upraví kontury

Problém povolené kůže na bradě a spodní čelisti řeší také miniinvazivní niťový lifting. Lékař vám jej doporučí v případě, že není nutná liposukce druhé brady a potřebujete jen pozvednout kontury. V lokální anestezii protáhne jehlou nebo kanylou označenou oblastí speciální nitě, které kůži vypnou a pozvednou. Jejich vlákna se postupně vstřebávají a po celou dobu podporují produkci kolagenu. 

Niťový lifting vám lékař doporučí, pokud váš věk nepřesáhl 45 let. Pak totiž přirozená schopnost regenerace kůže klesá, a zákrok by nepřinesl očekávaný výsledek. Efekt zákroku trvá podle použitého materiálu (nitě Aptos, Mezonitě, PDO nitě, 3D nitě nebo zlaté nitě) od 2 do 10 let. Úspěšnost niťového liftingu můžete podpořit vhodnou pooperační péčí.

Pro rekonvalescenci po liftingu vám lékař doporučí:

  • spát s hlavou ve zvýšené poloze
  • užívat protiotokové léky
  • nenavštěvovat saunu, lázně
  • vyhýbat se slunění
  • omezit mimiku a nezatěžovat žvýkací svaly
  • nosit kompresní masku

5. Profiloplastika umí zvětšit malou bradu

Existuje menší část klientek a klientů, kterým v boji s druhou bradou pomůže jen profiloplastika. Jedná se o náročnou plastickou operaci, která vám upraví čelistní proporce. Vždy jí předchází důkladné konzultace, a své doporučení k zákroku musí připojit také ortodontista.

Plastický chirurg vás na konzultaci seznámí s operačním plánem, případnými komplikacemi i očekávaným výsledkem. Profiloplastiku spodní čelisti je dobré absolvovat v mladším věku (po dokončení období růstu), kdy mají kostní i vazivové tkáně velkou regenerační schopnost. 

Zákrok vyžaduje celkovou anestezii. Plastický chirurg při něm minimálním otvorem přes dutinu ústní oddělí kost čelisti a nastaví ji buď titanovou minidlahou a šrouby nebo implantáty MEDPOR.

Po operaci musíte dodržovat klidový režim, přikládat si studené obklady na oteklou čelist a užívat léky proti bolesti podle doporučení lékaře. V prvním týdnu můžete jíst pouze kašovitou, nedráždivou stravu. 

Profiloplastika je sice náročnější operativní výkon, ale jeho obliba stále stoupá. Díky tomu se operační postupy neustále inovují a zlepšují.

6. Prevence druhé brady začíná spaním na zádech

Máte po zákroku a konečně jste se svou bradou spokojeni. Svou pokožku na krku však musíte i nadále hýčkat. Cvičením face jógy posílíte krční a obličejové svalstvo a prokrvíte pleť. Zvolte pro tuto oblast také vhodnou pečující kosmetiku.

Přehodnotit byste měli rovněž některé své zvyky jako spaní na břiše, čtení v leže, hrbení se při chůzi nebo u práce na počítači. 

Stydíte se za svůj podbradek? Objednejte se na vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie a nebudete se už nikdy muset hlídat.

Podstoupili jste některý z uvedených zákroků a chcete se podělit o vaši zkušenost? Dejte nám vědět na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: