Jak dlouho bolí jizva po císaři

Jizva po císaři vyžaduje důslednou péči. Při jejím zanedbání riskujete bolesti zad i gynekologické potíže.

Příchod miminka na svět je pro každou ženu tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Přestože je přirozený porod přáním každé ženy, někdy je pro zdraví miminka i maminky nutné přistoupit k císařskému řezu. Následná jizva po císaři může být i po zahojení bolestivá a mít tak nepříznivý vliv na celkové zdraví. Pokud je vaše jizva po císařském řezu jakkoli problematická, neváhejte navštívit kliniku plastické chirurgie. V následujícím článku vám představíme možnosti lékařské terapie jizvy i tipy na domácí ošetřování.

Chirurgický zákrok nastaví správné hojení 

Povrchová jizva po císařském řezu se hojí kolem 5 měsíců, její vyzrávání a zpevnění vnitřních tkání většinou trvá 12–24 měsíců. Bolest zhruba do 3 týdnů po zákroku je normální. Během procesu hojení se ale mohou vyskytnout komplikace. Zánět v ráně nebo mechanické dráždění nezhojené tkáně může způsobit tzv. hypertrofii jizvy.

Poznáte ji podle výrazného reliéfu jizvy, při němž je jizevnatá tkáň růžová až červená a vystupuje nad povrch kůže. Vzniká nadměrným množstvím vazivových vláken. Taková jizva občas svědí a táhne, je na dotek velmi tuhá, není pohyblivá a nepříjemné pocity mohou vyústit až v bolest. 

Plastický chirurg zhodnotí stav vaší jizvy a může vám doporučit chirurgické odstranění jizvy. Při ambulantním zákroku v lokální anestezii operatér vyřízne původní tkáň a okraje kůže znovu sešije. V některých případech je prospěšné uvolnit také okolí jizvy. Problematickou jizvu po císařském řezu lze odstranit také v rámci abdominoplastiky, která upraví také svalový rozestup. Ideální hojení byste měly podpořit následujícími prostředky.

7 rad pro bezproblémové hojení jizvy po císaři

  • dodržujte klidový režim
  • nezvedejte těžká břemena
  • jizvu netřete ručníkem, vysušte ji poklepáváním 
  • překryjte ránu náplastí z polymerního gelu
  • noste volné spodní prádlo
  • od 3. týdne masírujte jizvy silikonovými gely nebo hydratačními oleji 
  • užívejte enzymy pro lepší hojení (nejdříve 2. den po operaci)

Podobně jako hypertrofická jizva se projevuje také keloidní jizva. Vazivová tkáň se u ní ovšem rozrůstá do okolí rány nad rámec původního řezu. Sklon ke tvorbě keloidních jizev je dědičný. Proto takové jizvy není vhodné odstraňovat. Nová rána se často znovu zahojí keloidem. 

Frakční laser pomůže vyhladit jizvu po císaři

Hypertrofická jizva po císaři se dá ošetřovat také laserem, který odpařuje vrchní vrstvu kůže. Dermatolog nejdříve zhodnotí stav jizvy, a pak vám doporučí nejvhodnější laserové ošetření

Ošetření provádí v místním znecitlivění, pokud je potřeba, tak vám lékař podá také sedativa. Po zákroku není vhodné vystavovat pleť slunci, např. v soláriích. 

Efekt frakčního laseru má postupně vzrůstající tendenci. Paprsky při zákroku stimulují tvorbu kolagenních vláken. Jak jejich počet narůstá, jizva je pružnější a tkáň kolem méně napjatá. 

Jizva po císaři zasahuje hluboko do tkáně

Málokdo si uvědomuje, že jizva po císaři nepředstavuje jen estetický problém. Zasažena není jen vaše kůže, ale také vazivová a svalová tkáň skrz celý řez. 

Při komplikovaném hojení jednotlivé vrstvy srůstají. To může přinášet bolesti pohybového aparátu, inkontinenci, ale také gynekologické potíže (např. bolestivou menstruaci, v krajním případě neplodnost). 

Mnohdy si nespojíte časté bolesti hlavy, krku a zad s problematickou jizvou po císaři. Bolest v podbřišku vás nutí dýchat do hrudníku, a tak příliš namáháte svaly ramen a krku.

Tlaková masáž pomůže od bolestí

Bolestivé projevy pomohou zlepšit tlakové masáže. Uvolňují vazivové napětí v podbřišku tak, že tlakem nebo tahem oddělí jednotlivé svalové a vazivové vrstvy od sebe. Vyberte si zkušeného fyzioterapeuta, který má s řešením problémů po císařském řezu dostatek zkušeností. 

Zbavte se bolesti i funkčních potíží po císařském řezu. Objednejte se na vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie, a doplňte jejich péči vhodnou fyzioterapií. Chráníte tím své zdraví a předcházíte komplikacím u dalšího porodu.

Nezapomeňte nám na Facebooku a Instagramu dát vědět, co zafungovalo vám. Pomůžete tak dalším ženám, které jejich jizva po císaři stále trápí.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: