Jak dlouho vydrží zvětšení prsou vlastním tukem?

Zvětšení prsou vlastním tukem se provádí také v kombinaci s augmentací implantáty nebo modelací prsou.

Každá žena chce mít přitažlivá ňadra. Mnohdy k dokonalosti stačí lehká úprava jejich velikosti nebo sladění vzájemných proporcí. Plastická chirurgie si dnes umí s tímto náročným požadavkem účinně poradit. Zvětšení prsou zvládne i bez implantátů a nevzhledných jizev. 

Vaše ňadra budou pevnější i bez implantátů

Lipofilling (též lipografting) je moderní metoda výplně problematických partií vlastním tukem. V rámci jednoho zákroku tak zeštíhlíte a zároveň získáte přirozeně pevnější prsa. 

Nehrozí vám komplikace spojené s použitím implantátů, jako je kapsulace, hmatatelnost výplně, vrásnění kůže nebo preventivní výměna. Také bolestivost poprsí po lipofillingu je daleko nižší než u augmentace implantáty. Zákrok nenarušuje citlivost prsou a nekomplikuje kojení, na rozdíl od modelace nebo zmenšení prsů.

Před lipofilingem naberte tukové zásoby 

Při vaší první návštěvě na klinice plastické chirurgie musí lékař připravit operační schéma. Označí místa, která je nutná pro dosažení vámi požadovaného tvaru vyplnit. Nejčastěji je to horní část poprsí, která pak vytvoří plný dekolt.

Zároveň musí operatér vytipovat partie vhodné k odběru tukové tkáně tak, abyste se i v těchto místech přiblížila svému ideálu. Většinou to bývají tukové polštářky na břiše, bocích a stehnech. Pokud jste velmi štíhlá, může vám lékař doporučit mírně přibrat.  

Kouření může negativně ovlivnit výsledek operace

Lipofilling je časově náročný zákrok (může trvat až 6 hodin) prováděný v celkové anestezii. Budete proto muset absolvovat klasické předoperační vyšetření u svého praktického lékaře. 

V rámci přípravy byste také neměla 6 týdnů před operací kouřit a 3 týdny před zákrokem užívat léky na ředění krve či Wobenzym. Kouření má zásadní vliv na fungování cévního systému, proto může negativně ovlivnit výsledek operace.  

Tuková tkáň obsahuje cenné kmenové buňky

Samotná operace má 3 fáze. V první je zpravidla z několika vytipovaných partií vašeho těla odsávan tuk. Nejedná se o klasickou liposukci. Struktura tukových buněk musí zůstat nepoškozená. 

Do tkáně vám nejdříve aplikuje speciální roztok, který tuk zpevní. Pro odsávání lékař použije velmi tenkou kanylu a ručně, jemným podtlakem provede liposukci.

Ve druhé fázi vloží operatér odebraný tuk do speciální odstředivky, která odstraní poškozené tukové buňky a většinu tělních tekutin. Proces čištění trvá asi 20 minut. 

V závěrečném kroku vám tuk přemístí do prsou. Plastický chirurg opět použije tenkou kanylu a drobnými vpichy většinou v podprsní rýze a dvorcích vpravuje tuk po malých dávkách do tkáně. 

Okolní dobře prokrvená tkáň a obsah kmenových buněk v tuku zajistí, že štěp brzy proroste cévami a nedojde tak k jeho vstřebání. Při zákroku vám do každého prsu aplikuje přibližně 200 až 350 ml tukové tkáně. Vaše ňadra se tím zvětší o 1 2 velikosti

Lipofilling dokáže zvětšit vaše ňadra o 1 až 2 velikosti. Pro výrazné zvětšení můžete zákrok opakovat.

Zvětšení prsou vlastním tukem je trvalé

Vlastní tuk je přirozená tkáň, která se po operaci do jisté míry vstřebá. Zhruba do 6 měsíců od operace ztratíte asi 10–40 % objemu. Tato hodnota je zcela normální a v operačním plánu s ní váš plastický chirurg počítá. Stabilitu tukové tkáně však můžete ovlivnit vhodnou pooperační péčí, zaměřenou na podporu prokrvení. Následující doporučení vám pomohou zachovat efekt operace v co největší míře.

6 nejdůležitějších rad jak si udržet tuk na prsou 

  • prsa nesmíte chladit
  • nepoužívejte bandáž a stahovací podprsenky
  • 6 týdnů se vyhýbejte náročným aktivitám
  • nespěte na břiše
  • dodržujte dostatečný pitný režim
  • užívejte antibiotika (zabráníte případné pooperační infekci)

Po půl roce od operace je efekt zákroku konečný. Lipofilling prsou je možné opakovat zhruba za 3–4 měsíce od posledního zásahu. Tím dojde ke zvětšení prsou o další velikost. Je třeba upozornit, že tuková tkáň si stále zachovává své přirozené vlastnosti, takže když výrazně zhubnete, ztratíte objem také na prsou.

Pokud vás trápí byť jen drobná nedokonalost vašich prsou, není třeba rezignovat. Objednejte se na vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie a posuňte svou péči o tělo na vyšší úroveň. 

Máte už se zvětšením prsou vlastním tukem zkušenost? Podělte se o ni s ostatními ženami na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je:

Doporučujeme tyto specialisty

MUDr.  Pavel Kurial

Nezávazně kontaktovat

Art Ethic Beauty Clinic

Nezávazně kontaktovat

ESTETIK POINT

Nezávazně kontaktovat

Doc. MUDr.  Martin  Molitor

Nezávazně kontaktovat