Jak léčit pásový opar?

Pásový opar je infekční, kožní onemocnění, které způsobuje virus planých neštovic (varicella zoster). Pokud jste v dětství neštovicemi onemocněli, virus se zapouzdřil v nervových buňkách kolem míchy. Svou přítomnost pak může znovu ohlásit právě pásovým oparem. Poradíme vám, jak jej spolehlivě rozpoznat od ostatních onemocnění, jak léčit pásový opar a také, jak mu účinně předcházet.

Pásový opar nejčastěji zasahuje lidi nad 50 let

Nepříjemné kožní onemocnění se objevuje nejčastěji u lidí nad 50 let. Důvodem je klesající imunita a také daleko vyšší procento chronických chorob. U dětí nebo miminek se naopak vyskytuje velmi vzácně.

Projevuje se většinou v souvislosti se silným oslabením imunity, jako je tomu například při nádorových onemocněních, HIV pozitivity nebo léčbě cytostatiky. Opar se však může také objevit, když jste dlouhodobě ve stresu nebo máte velké fyzické vypětí či námahu.

Dermatolog vám zachrání kůži před oparem

Prvním příznakem pásového oparu jsou lokální nervové bolesti. Projevují se jako pálení, píchání a pnutí. Po 2 dnech se vám na místě objeví červená vyrážka, která postupně bobtná nad povrch kůže. Začínají se objevovat puchýřky naplněné čirou tekutinou, která časem žloutne. Následně puchýř zaschne a vytvořený strup se později oddělí.

Pásový opar byste neměli léčit sami. Toto onemocnění rozhodně patří do rukou odborníka. Proto, nejlépe do 3 dnů po výsevu vyrážky, navštivte ordinaci odborného dermatologa. Ten umí účinně potlačit symptomy onemocnění, ale hlavně zabrání dalšímu šíření oparu na vašem těle.

Léčba pásového oparu vyžaduje trpělivost

Léčebná kůra trvá zhruba týden. Dermatolog vám doporučí analgetika na bolest. Pokud vám hrozí také bakteriální infekce, lékař vám předepíše antibiotika. Pomoci může také virostatická léčba. Nejčastěji se aplikuje v podobě mastí (Zovirax, Herpesin). Může se podávat také v tabletách a u těžkých případů pásového oparu může lékař rozhodnout o nitrožilním dávkování. 

Puchýřky oparu ošetřujte podle svých aktuálních potřeb. Jestliže mokvají, vysušte je zinkovým olejem, tekutým pudrem nebo zinkovou pastou. Zaschlé stroupky promazávejte panthenolovou, kalciovou mastí či pupalkovým olejem. Zasažená kůže se bude lépe hojit a nevzniknou vám ošklivé jizvy.

V domácím ošetřování buďte trpěliví a držte se jednoduchých zásad. Kůži se snažte neškrábat, abyste ložisko nemoci ještě nerozšířili nebo do rány nezanesli infekci. Nepříjemné pocity svědění zmírní starý dobrý sáček s ledem nebo mraženou zeleninou.

Pásový opar pomůže vyléčit laser

Moderním pomocníkem při léčbě pásového oparu je také laser. Laserové ošetření působí protizánětlivě, potlačuje bolest a je dobrou prevencí vzniku jizev. Terapii je nutné absolvovat co nejdříve, abyste zabránili dalšímu rozvoji oparu.

Prevence pásového oparu je bojeschopná imunita

Pokud jste již prodělali nákazu neštovicemi, žádná zaručená prevence pásového oparu neexistuje. Vhodné je dodržovat zdravou životosprávu s dostatkem odpočinku. 

Onemocnění se nešíří kapénkovou cestou, ale pouze stykem s kůží.  Dermatologové proto lidem, kteří se s virem ještě nesetkali, doporučují omezit kontakt s nakaženým, a to hlavně v období vzniku puchýřků. Pokud sdílíte stejnou domácnost, dodržujte přísnější hygienická pravidla.

  • nepůjčujte si ručníky
  • často si myjte ruce
  • nepoužívejte stejné nádobí
  • nesdílejte kosmetiku 

Nejspolehlivějším ochráncem před pásovým oparem je jednoznačně vaše imunita. Pečujte o ni vhodnou stravou bohatou na vitamíny B, C  a zinek. Jídelníček můžete obohatit potravinami, které podpoří obranyschopnost vašeho organismu. 

6 největších životabudičů pro silnou imunitu:

  • červená paprika
  • kysané zelí
  • česnek
  • špenát
  • dýňová semínka
  • vývar

O zdraví své pokožky pečujte vhodným cvičením a dostatečně odpočívejte. V neposlední řadě neopomíjejte pitný režim. Preventivně můžete posilovat svou imunitu také infuzní terapií.

Pásový opar není sice závažné onemocnění, ovšem jeho projevy mohou být velmi nepříjemné. Kontaktujte svého dermatologa včas. Ten vám pomůže zmírnit příznaky nemoci a eliminovat její následky.   

Už jste pásový opar prodělali? Máte zaručené rady pro jeho léčbu? Podělte se o své zkušenosti s ostatními na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku. 

Garantem tohoto článku je: