Jak odstranit bradavice

Bradavice se nejčastěji šíří dotykem, proto se s nimi setkáváme hlavně na rukou a nohou.

Balíte se do fitka pečlivě, ale občas si zapomenete boty do sprchy? Žádná hrůza, pomyslíte si, a po náročném tréninku vděčně vklouznete pod osvěžující proud vody. To ale rozhodně nedělejte! Vystavujete se tím riziku nákazy bradavicemi. Poradíme vám, jak se před nimi účinně chránit, jak se léčí v ordinaci lékaře nebo jak bradavice odstranit při domácí léčbě.

Bradavice se obtížně odstraňují 

Bradavice jsou výrůstky na kůži způsobené lidskými papilomaviry. Objevují se v místech styku s infikovanou plochou, a tak vám nejčastěji vyrostou na nohou či rukou. Postihnout mohou ale kteroukoliv část těla, včetně genitálií.

Jakmile vám bradavice osídlí pokožku, je velmi obtížné se tohoto nezvaného hosta zbavit natrvalo. Začněte proto svou léčbu u odborného dermatologa na klinice estetické medicíny. 

Laser pomáhá trvale

Lékař vám postiženou oblast nejdříve prohlédne a teprve podle velikosti a místa výskytu bradavice určí terapii. Podstatnou roli v jeho rozhodování o léčbě hraje také fakt, o jaký typ bradavice se jedná.

5 základních typů bradavic:

  • pravé
  • ploché
  • nitkovité
  • planetární
  • kondylomata (genitální bradavice)

Jednou z nejoblíbenějších metod je precizní a vysoce účinné laserové ošetření. Před zákrokem vám lékař nanese na postižené místo znecitlivující krém. Paprsek laseru pak zničí cévní systém v bradavici, a ta odumře a odpadne. Ošetřovanou plochu většinou lékař ještě chladí, aby potlačil případnou bolest.  

Nejpodstatnější výhodou laseru je trvalé odstranění bradavic a velmi nízké riziko jejich opakovaného výskytu. Úplné zhojení ranky trvá zhruba 2 až 4 týdny.

Kryoterapie používá tekutý dusík

Pokud vás bradavice trápí dlouhodobě a ani opakovanou léčbou se ji nepodařilo potlačit, lékař vám navhne ji vyjmout chirurgicky. Před odstraněním chirurg spálí dno bradavice elektrickou jehlou, čímž předejde její recidivě. Nepříjemným důsledkem chirurgického vyjmutí jsou ale jizvy. 

Pokud máte více menších bradavic, začněte s kryoterapií. Zmrazení bolestivých bradavic tekutým dusíkem ale podstupte raději v ordinaci dermatologa. 

Čertův kamínek a vlaštovičník j doma

Menší, bezproblémové exempláře kožních výrůstků zvládnete ošetřit i doma. Vhodný přípravek k domácí terapii bradavic vám doporučí v lékárně. Kromě roztoku s tekutým dusíkem můžete využít kyselinu salicylovou nebo náplasti na kuří oka, které bradavici změkčí. Sáhnout však můžete také po leptavé tyčince Lapis, které se přezdívá čertův kamínek.  

Pokud vás bradavice netrápí dlouhodobě a setkali jste se s nimi poprvé, zaměřte se na přírodní prostředky. Postižená místa potřete několikrát denně propolisem, citronem, jablečným octem nebo česnekem. Vysoce účinná je tinktura z vlaštovičníku. 

Vlaštovičník patří k nejlepším přírodním lékům na bradavice. Lidově se mu přezdívá také rostlinná antibiotika, protože zastavuje růst mikroorganismů.

3 jednoduché rady pro život bez bradavic

Jestli patříte mezi šťastlivce, kterým se bradavice dosud vyhýbají, pak vám musíme pogratulovat. Abyste si je i nadále udrželi od těla, stačí se řídit jednoduchými doporučeními.

3 jednoduché rady pro život bez bradavic:

  • noste do společných prostor přezůvky
  • desinfikujte si pravidelně obuv
  • podporujte svou imunitu (zdravý životní styl, očkování proti HPV viru)

Více informací o dalších způsobech prevence přenosu bradavic žádejte v ordinaci odborného dermatologa. 

Testovali jste léčbu bradavic na vlastní kůži? Co vám pomohlo a co naopak nefungovalo? Podělte se o své zkušenosti s ostatními na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: