Jak odstranit papilomy

Každý výrůstek musí lékař nejdříve vyšetřit, aby mohl vyloučit závažné onemocnění.

Papilomy jsou kožní výrůstky, které se mohou objevit na vaší na pleti i sliznici. Nejsou nijak nebezpečné, ale na pokožce nevypadají zrovna dobře, a na citlivých místech jsou navíc častým terčem drobných poranění. Jakmile vás kožní výrůstek začne obtěžovat, nechte si jej odstranit. Estetická medicína dnes nabízí řadu minimálně invazivních metod. Shrnuli jsme je pro vás v následujícím článku.

Papilomy poznáte podle květákovitého tvaru

Papilomy způsobuje infekce lidským papilomavirem (HPV). Ta se může projevovat rovněž jako bradavice a na genitáliích jako kondylomata. 

Pro papilomy je typický květákovitý tvar. Vypadají jako bambulka a s pokožkou jsou spojené tenkou stopkou. Vyskytují se v kožních záhybech a mohou mít až 1 cm.

Obzvláště obtěžující jsou papilomy v podpaží a pod ženskými prsy, ale také na víčkách a krku, kde si je můžete snadno zranit. Na těchto místech si nechte odstranit výrůstky preventivně.  

Podezřelé útvary musí lékař vyjmout chirurgicky

Při první konzultaci na klinice plastické chirurgie váš výrůstek nejdříve důkladně vyšetří. Dermatolog musí totiž vyloučit některá závažná kožní onemocnění, jako například zhoubné kožní nádory.

Pokud má lékař jakékoliv podezření, stejně jako u odstranění znamének, vyjme výrůstek chirurgicky. Zákrok provede ambulantně, v lokálním znecitlivění. Drobnou ranku překryje na několik dní náplastí. Podezřelý výrůstek musí poslat na histologické vyšetření, které s jistotou vyloučí jakékoliv pochybnosti o jeho původu. 

Papilomy se nejčastěji odpařují erbiovým laserem

Když si je lékař jistý, že se jedná o papilom, doporučí vám laserové ošetření. Erbiový laser funguje na principu odpařování tkáně, takže redukuje její objem. Velkou výhodou laseru je, že nezanechává žádné jizvy. Vznikne pouze drobný stroupek, který se po čase sám odloučí.

Příprava na ošetření není nijak složitá. Dodržet musíte pouze jediné doporučení: před zákrokem místo plánovaného zásahu nenamáčejte.

Použití erbiového laseru je téměř bezbolestné, na citlivější místa vám lékař nanese znecitlivující krém. Po zákroku použije antibiotickou mast nebo zásyp a místo na pár dní přelepí. Následující týden určitě nenavštěvujte saunu či bazén a také se vyhýbejte náročné fyzické aktivitě. Drobný stroupek v místě ošetření nikdy nestrhávejte.

Zhruba 2 měsíce po zákroku chraňte ranku před sluncem, abyste se vyhnuli hyperpigmentaci v místě ošetření.

Elektrokauter odstraní papilomy na sliznicích

Papilomy se často odstraňují elektrokauterem. Jedná se o elektrický skalpel, který používá tepelný účinek vysokofrekvenčního proudu. Nejvýhodnější je jeho použití na sliznicích, kde zabraňuje krvácení. Po zákroku se ranka zahojí stroupkem.

Pro poperační péči vám lékař doporučí stejná pravidla, jaká platí u ošetření laserem. Týden po zákroku byste neměli navštěvovat bazén ani saunu a chránit pleť před sluncem.  

Drobnější výrůstky si nechte zmrazit tekutým dusíkem

Drobnější papilomy, které s kůží pojí jen stopka se dají odstranit kryochirurgicky. Nenáročný zákrok, který se osvědčil při léčbě bradavic, vám provedou v lokální anestezii. Váš dermatolog nanese tamponem nebo sprejem na papilom tekutý dusík. Teplota -196 stupňů papilom zmrazí a ten následně odumře.

Procedura je velmi efektivní, rychlá, bez vedlejších účinků a dá se podle potřeby opakovat. 

Přestože je většina kožních výrůstků neškodná, není dobré je zanedbávat. Objednejte se na konzultaci na  kliniku plastické chirurgie. Odborný dermatolog vám s ohledem na typ výrůstku, jeho umístění i velikost doporučí nejlepší léčbu.

Zaujal vás některý ze zákroků a chtěli byste se dozvědět více? Zajímají vás osobní zkušenosti? Rozpoutejte diskuzi na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: