Jak se zbavit gynekomastie bez operace

Gynekomastie trápí muže v jakémkoliv věku. Nejčastěji se objevuje u novorozenců, v pubertě a po 60 letech.

Vypracovaný hrudník je bezpochyby jedním ze symbolů mužné síly. Někdy mu však stojí v cestě nevzhledná gynekomastie. Zduření mléčné žlázy se objevuje u mužů v jakémkoliv věku a možnosti terapie zahrnují jak chirurgické metody, tak léčbu bez operace.

Pokud i vás trápí gynekomastie, svěřte se co nejdříve do rukou endokrinologa. Léčba se v úvodní fázi totiž orientuje především na hledání příčin potíží. V následujícím článku vám představíme, jaká vyšetření vás čekají, co obnáší konzervativní způsob léčby i jak zatočit s pseudogynekomastií.

Nejste v tom sami! Gynekomastií trpí 30 až 40 % mužů

Důvody vzniku gynekomastie mohou být různé. Přirozeně se objevuje u novorozenců, kteří mají zvýšenou hladinu estrogenů ještě z matčina těla. Typická je dočasná gynekomastie u adolescentů (60 až 75 %), kteří procházejí hormonální bouří. Zvětšení prsních žláz zaznamenají i někteří muži nad 60 let, u nichž je hormonální činnost naopak na ústupu. 

Gynekomastie se objevuje zhruba u 30 až 40 % dospělých mužů. Zvětšená prsa většinou tvoří nadměrná prsní žláza a nahromadění tuku. Aby bylo možné stanovit účinnou léčbu, musíte absolvovat několik vyšetření. Jejich cílem je stanovit váš hormonální obraz a vyloučit některé patologické změny tkání. Očekávat můžete například:

 • krevní odběr
 • ultrasonografie prsou a varlat
 • vyšetření nadledvin
 • CT mozku
 • RTG lebky
 • genetická vyšetření

Také musíte svého lékaře informovat o všech užívaných lécích. Některé z nich mohou způsobit gynekomastii v rámci vedlejších účinků.

Někdy stačí vyrovnat hladiny hormonů

Když vaše vyšetření potvrdí nevyrovnané hormonální hladiny, přistoupí endokrinolog nejdříve ke konzervativnímu způsobu léčby. Vaše krátkodobé potíže pravděpodobně způsobuje nadbytek estrogenu v těle.

K tomuto jevu může docházet buď nedostatkem androgenních hormonů, kdy se projeví pouze nepoměr v hormonálních hladinách nebo skutečným zvýšením hladiny estrogenu.

V terapii se pak využívají hormony zabraňující syntéze androgenů a hormony s antiestrogenním účinkem, ale také enzymy a látky blokující sekreci prolaktinu. Tyto látky může váš lékař podle potřeb kombinovat. 

Falešná gynekomastie jsou tukové zásoby

Nadměrná prsa u mužů nemusí vždy signalizovat zvětšení prsní žlázy. Méně komplikovanou, nikoli však banální příčinu představuje hromadění tukové tkáně. Tento jev se označuje jako pseudogynekomastie

Většinou souvisí s celkovou obezitou. Pokud se svěříte do rukou výživového poradce a fitness trenéra, brzy vaše tělo opět získá mužnou formu. Kromě kardio cvičení, které redukuje celkovou nadváhu, se zaměřte na posilování problémových partií. Následující cviky vám pomohou zformovat hrudník.

3 nejlepší cviky pro mužný hrudník:

 • klasický klik 
 • tlaky (v leže na lavici na zádech zvedáme nad sebe závaží)
 • rozpažky (v leže na lavici na zádech stahujete ruce se závažím dlaněmi k sobě) 
Klik je skvělý pro trénink prsních svalů. Cvičte pravidelně, přidávejte si zátěž a výsledky se brzy dostaví.

Mužům rostou svaly rychleji 

Mužské tělo je primárně nastavené na růst svalové hmoty. Využijte tuto bodybuildingovou superschopnost ve svůj prospěch a popožeňte metabolismus vhodnými potravinami. Vyhněte se proto následujícím stravovacím chybám.

5 zabijáků rychlého metabolismu:

 • nadměrné solení
 • alkohol
 • sladkosti
 • potraviny z bílé mouky
 • nedostatek kvalitních bílkovin (např. maso, ryby, vejce, luštěniny, mléčné výrobky)

Problém s nadměrnými prsy můžete vyřešit i bez operace. Není proto nutné se kvůli obavám ze zákroku vyhýbat konzultaci s odborníkem. Vložte svou důvěru do rukou moderní medicíny a objednejte se na kliniku plastické chirurgie. 

Trápí vás gynekomastie a chcete se jí zbavit? Hledáte další informace i podporu. Zeptejte se na zkušenosti uživatelů na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: