Trápí vás hemangiom? Pomůže laser i plastika

Hemangiomy se nejčastěji objevují na hlavě a krku. Proto byste měli zahájit léčbu všas.

Zdraví svého dítěte sleduje každý velice pečlivě. Pokud na dokonalé kůži vašeho miminka najdete například malý červený flíček, není nemusíte začít panikařit. S největší pravděpodobností jde o hemangiom. Zjistili jsme za vás, jaká je nejúčinnější terapie a která metoda má nejvíce vedlejších účinků.

Hemangiom se vyplatí léčit

Červený, někdy až fialový nezhoubný útvar tvoří shluk cév.  Vyskytuje se kdekoliv na těle, tedy i pod kůží, nemusíte jej tak vůbec objevit. Na pokožce bývá nejčastěji na hlavě a krku

Většina dětských hemangiomů se nejdříve zvětšuje, pak chvíli stagnují a následně se vytrácejí. Do 10 let věku dítěte 90 % z nich zcela vymizí. Přesto byste léčbu neměli odkládat. Důvody jsou jak zdravotní, hemangiomy při poranění velmi krvácejí, tak estetické, protože se často vyskytují na viditelných partiích těla.

Nejlepší léčba hemangiomu je cévní laser

Nejvýhodnějším způsobem, jak odstranit povrchový hemangiom, je cévní laser. Jeho paprsek prostupuje kůží a ohřívá krevní barvivo, proces způsobí stažení cév. Hemangiom pak není dostatečně prokrvený a odumře. Tělo ho následně vstřebá.

Na kliniku plastické chirurgie se objednejte s miminkem klidně už ve 3. měsíci jeho věku. Tady platí, čím dříve, tím lépe. Jak už bylo řečeno, hemangiomy rostou. Zvláště u dětí tak oceníte, že ošetření drobných hemangiomů zabere méně času, následná ranka je menší a počet návštěv také.

Zákrok barvivovým laserem trvá zhruba 30 minut a lékař ho provede ambulantně. Pokud přicházíte s dítětem, nemusíte se obávat, přítomnost rodičů u operace je samozřejmostí

Laser způsobuje jen mírnou bolest, většina lidí ji popisuje jako štípnutí. U citlivějších lidí, zvláště pak dětí, lékař místo ošetří anestetickým krémem. 

Po zákroku pokožka zpravidla mírně zčervená a může být oteklá. Ranka se hojí dobře, pouze malým stroupkem, který později odpadne. Cévní chirurg vám doporučí ošetřenou oblast 3 týdny chránit před ostrým sluncem a v případě pobytu venku používat krém s SPF filtrem 50

Laserové ošetření můžete v závislosti na velikosti hemangiomu opakovat. Aby vám terapie přinesla co nejlepší výsledky, lékař vám poradí ji zahájit co nejdříve

Chirurgie pomůže u větších hemangiomů 

Větší hemangiomy, které způsobují zdravotní potíže či nepohodlí, byste si měli nechat odstranit chirurgicky. Výhodou této metody je definitivní řešení problému, bez nutnosti opakování. Při zákroku musíte počítat s možností celkové anestezie i se vznikem jizev

Aby lékař zabránil nadměrnému krvácení hemangiomu, použije elektrokauter. Elektrický nůž, jak se mu říká, používá vysokofrekvenční proud, který napomáhá srážení krve. Ranka se pak zacelí stroupkem, a díky tomu se plastický chirurg se vyhne šití.

Pokud vás následné jizvy po operaci budou omezovat, můžete podstoupit laserové odstranění jizev.

Medikace má vedlejší účinky

Některé menší hemangiomy lékaři potlačují léky. Medikace zajistí, že cévní útvar zesvětlá a celkově se zmenší. Pro terapii doporučují lékaři především kortikosteroidy a betablokátory. Léky užíváte buď v tabletách nebo injekčně.  

Léčba má ovšem jen třetinovou úspěšnost a má také významné vedlejší účinky, které chcete hlavně v případě dětí minimalizovat. 

Terapie kožních hemangiomů nemusí být zdlouhavá ani bolestivá. Zahajte jejich léčbu včas než vás či vaše dítě začnou omezovat. Objednejte se proto na kliniku plastické chirurgie, kde s vámi pečlivě proberou možnosti léčby.

Objevil se u vás nebo vašeho dítěte hemangiom? Máte tip na účinnou léčbu nebo empatického lékaře? Dejte ostatním vědět na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: