Chcete husté vlasy? Povzbuďte jejich růst

V péči o vlasy jsou zákroky estetické dermatologie velmi účinné a přinesou vám viditelné výsledky.

Padání vlasů je zcela normální. Je to fáze jejich přirozené obnovy. Zdravému člověku vypadne asi 80 vlasů denně, na tomtéž místě je nahradí vlasy nové. Někdy se ale jejich růst může zpomalit nebo vám mohou začít vypadávat ve zvýšené míře. Abyste o vaše vlasy nepřišli nadobro, začněte o ně správně pečovat. Dáme vám tipy, čemu se rozhodně vyhnout, kam zajít na kvalitní diagnostiku i které zákroky vám vrátí vlasy.

Potíže s vlasy může způsobit i časté fénování

Padání vlasů nebo pomalejší růst může mít celou řadu příčin. U mužů je ztráta vlasů často dědičná. Způsobuje ji vyšší hladinou testosteronu. Ženám mohou výrazně padat vlasy po porodu nebo v menopauze. 

Mezi další faktory, které ovlivňují kondici vašich vlasů patří stres, nemoci, některé léky nebo nedostatek vitamínů a minerálů. Vlasům škodí také nešetrné zacházení. pokud trpíte padáním vlasů, fénujte si je na nízkou teplotu a kulmování i barvení se raději vyhněte. Zapomeňte také na příliš utažené účesy nebo těsné šátky nebo čepice. 

Trichologické vyšetření odhalí váš problém s vlasy

Pokud jste změnili své návyky a stále nevíte, co za vaší ztrátou vlasů vězí, zajděte si na trichologické vyšetření ke specializovanému dermatologovi. To vám poskytne komplexní informaci o stavu vašich vlasů i vlasové pokožky. Nejdříve vás čeká pohovor, který se zaměří na rodinnou anamnézu, vaši péči o vlasy i celkový životní styl. 

V další fázi diagnostiky dermatolog použije trichokameru, která mnohonásobně zvětší obraz vlasové pokožky. Lékař tak může posoudit její kondici, hustotu vlasů na různých místech hlavy, kvalitu vlasových kořínků a odhalí také anomálie v růstu vlasů. Výsledkem vyšetření je váš trichogram, který umožní přesnou indikaci léčby. 

Plazmaterapie povzbudí růst vašich vlasů

Když vaše vlasy potřebují potřebují podpořit růst, lékař doporučí plazmaterapii. Tato metoda využívá hojivé a omlazující účinky vaší vlastní krevní plazmy.

Týden před zákrokem nekuřte a nepijte alkohol. Tyto látky totiž výrazně snižují hladinu krevních destiček v plazmě. Den před odběrem hodně pijte a jezte lehkou stravu, abyste předešli případné nevolnosti. Před ošetřením vlasové pokožky je vhodné vlasy pouze umýt. Minimálně 3 dny před zákrokem nepoužívejte žádné stylingové přípravky.  

V rámci plazmaterapie vám lékař odebere trochu krve (asi 10ml) a následně ji zpracuje ve speciální centrifuze, která oddělí její jednotlivé složky. Vaši plazmu bohatou na krevní destičky (PRP) vám aplikuje v několika dávkách do problematických míst vlasové pokožky. Celý zákrok trvá asi 30 minut.

Velkou výhodou vlasové plazmaterapie jsou nulové vedlejší účinky a minimální omezení v rámci rekonvalescence. Dva dny dodržujte klidový režim, minimálně 3 dny po zákroku vlasy nebarvěte. 

Plný účinek plazmaterapie oceníte až po 3 sezeních s měsíčním odstupem. Dále byste v rámci prevence měli podstupovat vlasovou plazmaterapii jednou ročně. 

Dopřejte svým vlasům výživný koktejl

Jestliže z vašeho trichologického vyšetření vyplyne, že vlasy nutně potřebují výživný roztok, dermatolog vám doporučí mezoterapii. Do střední vrstvy kůže (tzv. mezodermu), přímo k vlasovým folikulům injekčně aplikuje koktejl vitamínů, minerálů, nukleových kyselin a koenzymů. 

Po mimiinvazivním výkonu dodržujte klidový režim a na následující 2 dny si neplánujte saunu, bazén ani cvičení. Pokožka hlavy může být mírně oteklá a bolestivá. Na potlačení těchto projevů užívejt běžně dostupná analgetika.

Aplikaci výživného séra byste měli několikrát opakovat. Ideální počet je 8 až 10 sezení vždy s týdenním odstupem. Výsledky ošetření uvidíte už za 3 až 4 měsíce. 

Transplantace vlasů vyřeší i rozsáhlou pleš

Pokud váš vlasový porost výrazně a definitivně ustoupil, řešením je transplantace vlasů. Pomocí odebraných vlasových štěpů lékař pokryje holá místa na vaší pokožce. Zákrok je časově náročný, na odběr a sázení folikulů je potřeba několik hodin, proto se provádí v pohodlné poloze v lokální anestezii

Starší metoda transplantace vlasů (FUT) pracuje s pruhem kůže odebrané v zátylku. Tkáň pak operatér rozdělí na jednotlivé vlasové miništěpy a mikroštěpy. Mikroštěpy se používají k přirozenému osázení vlasové hranice. 

Novější a šetrnější metoda transplantace vlasů (FUE) pracuje pouze s jednotlivými folikuly. Nejmodernější je robotická verze tohoto zákroku, která výrazně zkracuje dobu jeho trvání a snižuje procento poškozených folikulů na minimum. 

Ranky se po zásahu zahojí přibližně do 14 dnů. FUT ošetření nezanechává viditelné jizvy. Transplantované vlasy postupně vypadnou a nahradí je nové, které je možné ošetřovat zcela normálně. Můžete je kulmovat, stříhat i barvit. Viditelné výsledky se začnou výrazněji projevovat za 3 až 10 měsíců.

Kvalitní péče posílí vaše vlasy

Krásné vlasy vyžadují pravidelnou péči. Nemusí se ale jednat o aplikaci drahých přípravků podporujících vitalitu. Začít můžete jednoduchými postupy.

6 nejdůležitější rad pro krásné vlasy

  • dopřejte vlasům masáž
  • udělejte si výživný zábal z arganového oleje
  • dbejte na stravu bohatou na biotin 
  • používejte místo kulmy natáčky
  • fénujte vlasy studeným vzduchem
  • oplachujte vlasy vlažnou vodou

Vaše vlasy stárnou stejně jako pleť. Čím je vlasová pokožka starší, tím náročnější péči jí dopřávejte. Neváhejte se proto obrátit na specialistu z kliniky plastické chirurgie a dostaňte vaše vlasy zase do formy. 

Máte svůj zaručený tip na péči o vlasy? Podělte se o něj na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: