Jak se projevuje pásový opar

Pásový opar se nejčastěji objevuje na trupu.

Plané neštovice měl v dětském věku snad každý. Kromě nenápadných okrouhlých jizviček vám po tomto infekčním onemocnění zůstane celoživotní imunita. Ovšem ne tak docela! Někdy o sobě dá virus znovu vědět, a na kůži se vám objeví pásový opar. Kdo s ním má svou zkušenost, ten ví, že je to velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Pokud však zahájíte léčbu včas, vyhnete se řadě komplikací, které s ním souvisí. Poradíme vám, jak se pásový opar projevuje i jak se účinně chránit před nákazou.

Pásový opar se projevuje jako pruh puchýřů

Virus varicella zoster, který způsobuje plané neštovice, se po akutní fázi onemocnění zapouzdří v nervových buňkách podél vaší míchy. Když máte oslabenou imunitu, může se znovu probudit a vyvolat takzvaný pásový opar (herpes zoster).

Na těle objevíte bolestivé shluky puchýřů, které tvoří pruhy směrem od páteře podél postiženého nervového vlákna. Nejčastěji se vyskytují na trupu, bedrech, krku a hlavě. Velmi nepříjemný je pásový opar na obličeji, tzv. obličejová růže, kdy hrozí ochrnutí obličejových nervů. Zvlášť opatrní musíte být, pokud máte pásový opar v okolí oka nebo přímo v něm. 

První příznak pásového oparu je bolest

Inkubační doba nemoci je 7–14 dní. Tehdy ještě netušíte, co se na vás chystá. Prvním příznakem, který můžete pozorovat je lokální bolest, pálení, píchání čí pnutí. Nervové podráždění ještě ale nemusí jednoznačně znamenat pásový opar. 

Větší jistotu získáte asi do 2 dnů, kdy se objeví červené skvrnky. Ty postupně nabývají na objemu, získávají plasticitu a ve středu se začne formovat puchýř. Zpočátku je plný čiré tekutiny, která časem žloutne. Později puchýřky začnou zasychat a vytvoří se stroupek

Kromě bolestivých puchýřků vás může trápit také celková malátnost, schvácenost, zvýšená teplota a zvětšení lymfatických uzlin. 

Pásový opar konzultujte s dermatologem

Přestože pásový opar není závažné onemocnění, neměli byste terapii podceňovat. Máte-li podezření na opar, navštivte co nejdříve, nejlépe hned po výsevu vyrážky, odborného dermatologa. 

Včasná diagnostika a vhodná podpůrná léčba, doplněná, např. o laserové ošetření, vás ochrání před možnými komplikacemi. K těm závažným patří například chronická nervová bolest i po zhojení kožních projevů (herpetická neuralgie), zasažení vnitřních orgánů (hlavně zažívacího traktu) nebo smyslových nervů (poruchy sluchu a zraku).

Zdrojem infekce jsou nezhojené puchýřky

Pásový opar není silně infekční. Na rozdíl od nákazy neštovicemi, která se přenáší kapénkovu cestou, je zapotřebí kontakt s nemocnou kůží. Největší pravděpodobnost nákazy je mezi nemocným s nezahojenými puchýřky a osobou s drobným poraněním kůže. 

Infekční jste zhruba 2 dny před prvními příznaky a 5–7 dní po objevení puchýřků. Spolehlivým ukazatelem rizika přenosu jsou nezhojené puchýřky. V tomto období byste měli být ohleduplní ke svému okolí a nevystavovat nákaze některé rizikové skupiny. 

Patří k nim zejména těhotné ženy a malé děti bez prodělané nákazy neštovicemi. U těhotných žen navíc onemocnění ohrožuje zdraví plodu.

Pokud máte podezření, že jste onemocněli pásovým oparem, nechte se co nejdříve vyšetřit odborným dermatologem.  Ten vám doporučí vhodnou léčbu a také vysvětlí prevenci přenosu nákazy. Včasnou diagnózou chráníte své zdraví i zdraví svých blízkých. 

Měli jste atypické příznaky pásového oparu? Podělte se o svou zkušenost s ostatními na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: