Kruhy pod očima? Dejte jim vale

Kruhy pod očima můžete mít už v mladém věku, častěji se však objevují vlivem stárnutí.

Kruhy pod očima už někdy řešil snad každý z nás. Drobný, ale obtěžující nedostatek na kráse postihuje muže i ženy a může se objevit i u mladší generace ve věku 20 až 25 let. V našem článku zjistíte, jak s nimi umí zatočit v ordinaci estetického dermatologa, nebo jak si poradit doma, když potřebujete vypadat skvěle už za pár minut.

Proč máme kruhy pod očima

Kruhy pod očima souvisí se stárnutím pleti. To se nejdříve projeví kolem očí. Pokožka je v těchto místech velice tenká, a proto citlivě reaguje na výkyvy hladiny vody i tuku v těle. V očním okolí pak vznikají nepříjemné otoky (váčky), dochází k úbytku tkáně (typické kruhy pod očima), navíc zde mohou prosvítat rozšířené žilky.

Mezi nejčastější příčiny vzniku kruhů pod očima patří:

  • stres a nedostatek spánku
  • nevyvážená strava s přemírou soli, alkoholu a kávy
  • nedostatečný pitný režim (méně než 3 litry vody denně)
  • používání kosmetiky s nízkým SPF filtrem
  • genetická dispozice

Mezoterapie je první pomoc! Hodí se už před třicítkou

Pokud se kruhy objevují sporadicky, stačí většinou lehce upravit životosprávu nebo používat přírodní prostředky. Jakmile se vám pod očima kruhy usadí natrvalo, je třeba začít přemýšlet o metodách moderní estetické medicíny. Nabídka zákroků je dnes velmi široká a můžete začít i velmi pozvolna.

Prvním krokem je vždy konzultace s lékařem. Ten určí individuální terapii, podle věku a rozsahu problému. V případě, že patříte mezi mladší generaci, pomůže vám mezoterapie, která zvýší hydrataci i výživu očního okolí a oddálí další projevy stárnutí.

Mezoterapie se provádí celoročně v cyklu 3 až 4 sezení a samotný zákrok trvá pár desítek minut. Procedura spočívá v aplikaci aktivních látek (např. kyseliny hyaluronové) do střední vrstvy kůže, kam účinné látky z krémů a sér nedokáží prostoupit. Vhodné složení roztoku určuje specialista, a to na základě vašeho vyšetření a vašich potřeb.

Efekt mezoterapie je téměř okamžitý, pro dlouhodobý účinek se doporučuje opakovat terapii ve zhruba ročních intervalech.

Dermální výplně potlačí i výrazné kruhy pod očima

Pokud vás ale kruhy pod očima sužují dlouhodobě a jsou opravdu velmi viditelné, nabízí se další možnost. Doplnit mezoterapii o dermální výplně. Nejčastěji se používá aplikace kyseliny hyaluronové.

Jak to probíhá? Zkušený lékař kanylovou technikou aplikuje dermální výplň do přesně dané hloubky povadlé pokožky očního okolí. Tím zajistí zvýšení objemu tkáně a odstraní nepříjemné propadliny. Zákrok je většinou bezbolestný, většina lékařů používá znecitlivující krém.

Výsledný efekt zákroku se časem ještě zlepšuje, jak na sebe kyselina hyaluronová v místě aplikace váže vodu z okolí.

Doma pomohou kostky ledu, čajové sáčky nebo brambory

Pokud se kruhy pod očima na vaší tváři objevují pouze zřídka, pomoci mohou i prostředky, které najdete ve své domácnosti. 

Oteklá víčka, zejména po ránu, úspěšně ošetříte kostkou ledu, kterou nejdříve zabalíte do čisté látky a přiložíte na postiženou oblast. Stejně poslouží i použité a následně vychlazené čajové sáčky. Skvělý je černý a zelený čaj. Obsahuje totiž kofein, který zlepšuje prokrvení pleti.

Naše babičky si na víčka přikládaly plátky čerstvé okurky. Málokdo ale ví, že dobrým pomocníkem v boji s kruhy pod očima jsou také brambory nebo rajčata. Syrové brambory obsahují vitamín C a bělicí látky. Čerstvá rajčata zase antioxidant lykopen. Odličovací tampon namočte v jejich šťávě, vložte na chvíli do lednice a poté přiložte na 5 minut na víčko.

Už naše babičky si na oči přikládaly plátky okurky. Dokáží zlepšit vzhled vaši pokožky během pár minut.

Obecně však platí, že pokud jste se svým vzhledem jakkoli nespokojena, objednejte se na vstupní konzultaci s odborným lékařem na klinice plastické chirurgie. Návštěvu zbytečně neodkládejte, protože čím dříve začnete s medicínskou terapií, tím lepších estetických výsledků dosáhnete.

Už jste některý ze zmíněných zákroků podstoupila nebo máte na kruhy pod očima vlastní triky? Podělte se o své zkušenosti s námi na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: