Máte pigmentové skvrny? Víme, jak na ně

Nejlepší prevencí pigmentových skvrn je důsledná péče o pleť.

Krásně opálená pokožka je nesporně známkou zdraví a krásy. V létě si pro bronzový odstín jezdíme k moři a v zimě můžeme třeba navštívit solárium. Nic se ale nemá přehánět.  Přílišné slunění může, zvláště ve zralé pleti, vyvolat nepříjemnou reakci, které se říká hyperpigmentace. Kožní pigment se při ní nerovnoměrně hromadí a vytváří fleky. Pokud se na vaší pokožce objevily pigmentové skvrny, vyrazte do boje co nejdříve. Zjistili jsme za vás, které prostředky moderní estetické dermatologie jsou nejúčinnější.

Pigmentové skvrny si nechte vyšetřit

Hyperpigmentace představuje hlavně estetický problém. Přestože s ní nejsou spojena žádná zdravotní rizika, musí váš dermatolog ze všeho nejdříve vyloučit záměnu s mnohem závažnějšími kožními projevy (např. některými typy kožních nádorů). 

Podle kondice vaší pleti, míry pigmentace skvrn i jejich umístění na těle, zvolí lékař vhodnou léčbu. Rozhodující je samozřejmě také původ hyperpigmentace.

Někdy dochází ke vzniku skvrn vlivem hormonálních změn (v těhotenství, při užívání antikoncepce) nebo užíváním některých léků (antibiotik, antimalarik a chemoterapeutik). Pokud je to váš případ, řešení je jednoduché. Jakmile pominou příčiny, pigmentnové skvrny postupně samy ztratí. 

Výrazné pigmentové skvrny odstraní alexandritový laser

Hyperpigmentace ženy zpravidla nejčastěji trápí v obličeji, v dekoltu a hřbetech rukou. Pleť je v těchto místech jemná a zároveň na ni působí nepříznivé vlivy, proto stárne rychleji. Velké a tmavé pigmentové skvrny vám na těchto místech skvěle odstraní laserové ošetření. Nejvhodnější je alexandritový laser, který je určený přímo k potlačení nadměrné pigmentace, ale také k odstranění tetování.

Laserový paprsek se při výkonu soustředí na pigment ve vrchních a středních vrstvách kůže a rozloží ho na mikroskopické částečky. Ty pak vaše tělo vyloučí pomocí bílých krvinek, které tvoří na povrchu kůže malé stroupky. Zákrok trvá asi 30 minut a je ambulantní a díky anestetickému krému také bezbolestný.

Po výkonu nemusíte dodržovat žádný zvláštní režim. Drobné stroupky se budou hojit přibližně 10 dní. Odličování a mytí provádějte opatrně. V tuto dobu nenavštěvujte bazén nebo saunu, a to kvůli riziku zanesení infekce. 

Zhruba 2 měsíce po ošetření nevystavujte pleť slunci a používejte ochranný krém s nejvyšším SPF faktorem. Pro odstranění nadměrné pigmentace může dermatolog doporučit také frakční laser nebo IPL laser. Vždy záleží na jeho osobních zkušenostech s terapií.

Mirodermabraze používá používá diamanty

Světlejší a méně výraznou pigmentaci lze odstranit také mikrodermabrazí. Provádí se ambulantně, pouze v lokální anestezii. Při hodinovém zákroku vám lékař provede lokální jemný peeling pleti speciálním přístrojem.

Podle typu nástavce si můžete zvolit diamantovou mikrodermabrazi (používá diamantový hrot a je vhodná i pro nejcitlivější oblasti), krystalickou mikrodermabrazi nebo hydrodermabrazi (vakuová abraze prokrvuje kůži a stimuluje tvorbu nového kolagenu).

Den po zákroku nepoužívejte lokální přípravky na akné. Pleť hodně hydratujte a hlavně ji chraňte před sluncem.

Chemický peeling rozzáří vaší pleť

Drobnější změny v barevném tónu pleti vám pomůže vyrovnat chemický peeling. Jedná se o běžnou dermatologickou a kosmetologickou proceduru, při níž vám lékař na pleť aplikuje gel s obsahem ovocných kyselin. Ten odstraní odumřelé buňky a podpoří tak růst nových. Po proceduře ošetřujte pleť krémem s obsahem panthenolu a nevystavujte ji slunci.

Microneedling je skvělá prevence pigmentových skvrn

Podobný efekt jako chemický peeling má metoda mikrojehličkování. Využívá přístroj Dermapen, který vysokofrekvenčními vpichy vpravuje do pokožky vybrané ošetřující látky. Jejich účinnost je díky hloubkovému použití o 80 % větší než u povrchové aplikace. Velmi podobný, omlazující účinek nabízí také mezoterapie, kterou může lékař provádět injekčně, bez použití přístroje.

První 3 dny po zákroku musíte eliminovat riziko infekce pokožky. Nenavštěvujte bazén, vyhýbejte se prašnému prostředí a nepoužívejte make-up. Microneedling nastartuje ve vaší pokožce tvorbu kolagenu a elastinu, vaše pleť tak bude hutnější, zářivější a bude odolnější vůči vzniku pigmentových skvrn.

Prevence pigmentových skvrn prospívá i vaší pokožce

Nejlepší je prevence! Platí to pro všechna lékařská odvětví a v terapii pigmentových skvrn tomu není jinak. Zaměřte se proto především na zpomalení stárnutí pleti. Zralá pleť je totiž ke vzniku pigmentových skvrn nejnáchylnější. Omlazení pleti neodkládejte. Začněte před třicítkou. V prevenci hyperpigmentace pak stačí několik jednoduchých opatření a dostanete ji pod kontrolu.

5 nejúčinnějších tipů, jak na pigmentové skvrny 

  • nenavštěvujte solária
  • používejte opalovací krém s SPF faktorem 50 (nezapomínejte přitom dekolt a hřbety rukou)
  • používejte pouze dermatology schválenou kosmetiku na zesvětlení kůže
  • péči po laserovém ošetření nepodceňujte
  • depilaci voskem provádějte šetrně
  • dbejte o celkové zdraví pokožky a vyvarujte se zraněním

Moderní estetická dermatologie nabízí řadu zákroků, které odstraňují nežádoucí pigmentaci a zároveň působí preventivně. Objednejte se na první konzultaci na kliniku plastické chirurgie, a nechte si sestavit plán vhodných procedur. Pravidelnou péčí přenastavíte věk vaší pleti o celou dekádu.

Máte svůj recept na odstranění pigmetnových skvrn? Podělte se o něj s námi na Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: