Operace očních víček? S brýlemi nespěchejte

Celé oční okolí bude po operaci víček podrážděné, s nasazením brýlí proto nespěchejte.

Operace očních víček vás omladí, odstraní únavu i slzení očí a také výrazně rozšíří vaše zorné pole. Nově nabytý zrakový komfort oceníte zvláště, pokud nosíte brýle. V rámci rekonvalescence je ale budete muset na nějaký čas odložit. Poradíme vám, jak si s tímto nepříjemným omezením poradit, a kdy se k brýlím můžete opět vrátit.

Těsně po operaci očních víček na brýle zapomeňte

Oční okolí bývá po operaci citlivé, a často se objevují otoky. Bezprostředně po zákroku si proto brýle rozhodně nenasazujte. Tlačily by na operovanou oblast, zhoršily bolesti i hematom, a mohly by se objevit další komplikace. 

Ideální je nechat oči zcela odpočinout a nezatěžovat je čtením ani sledováním monitoru. Pokud máte výrazné zrakové omezení zvolte raději kontaktní čočky. Tuto alternativu s předstihem konzultujte se svým plastickým chirurgem.

Po týdnu se poraďte s lékařem

V prvním týdnu po operaci očních víček bude bolest očí postupně ustupovat. Otoky a modřinky však bývají odolnější, a mohou přetrvávat i několik týdnů. Na první kontrole, přibližně týden po zákroku, lékař zhodnotí váš stav a může vám dovolit se k brýlím opět vrátit. Vše ale závisí na rychlosti hojení vašich víček. 

Brýle vám nesmí působit obtíže

Po 2 až 4 týdnech rekonvalescence můžete zpravidla opět začít nosit brýle. Je však velmi důležité, aby nevyvíjely přílišný tlak na operovanou oblast. Pokud cítíte nepohodlí, tlak nebo přímo bolest, měli byste brýle sundat a vše konzultovat se svým lékařem.

Jak na rekonvalescenci po operaci očních víček

Rychlost hojení a průběh rekonvalescence je ryze individuální. Abyste však její průběh uspíšili, dodržujte pokyny svého plastického chirurga. Přinášíme vám výběr toho nejdůležitějšího z pooperační péče.

7 rad pro rychlou rekonvalescenci

  • Chlaďte oči studenými obklady, snížíte otok i bolest (Pozor! Pokud chcete použít ledový obklad, zabalte jej nejdříve do ručníku.) 
  • Užívejte předepsané léky proti bolesti 
  • Vyhněte se fyzické aktivitě, předklánění i ohýbání 
  • Pravidelně oblast ošetřujte (Pozor! Nikdy netřete. Obklady pouze přikládejte.) 
  • Venku noste sluneční brýle (Velké obroučky, které chrání celé oční okolí jsou nejvhodnější.)
  • Nepřetěžujte oči (Vyhýbejte se čtení i sledování monitoru.)
  • Nekuřte (Kouření zhoršuje hojení, dráždí oči a zvyšuje riziko infekce.)

Pamatujte, že každý se zotavuje jinak, takže to, co funguje jinde, nemusí nutně fungovat u vás. Pokud jste zaznamenali jakékoliv potíže, příznaky infekce, zarudnutí oka nebo horečku, kontaktujte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře. 

Možná se také budete v prvních dnech po zákroku cítit zklamání, protože výsledek hned nebude odpovídat vašim představám. Nemusíte se však obávat, operace očí je dnes zcela běžný výkon s minimem komplikací. Až si po zhojení opět nasadíte brýle, oceníte odlehčená víčka i výrazné omlazení. 

Tento článek není garantovaný žádným z lékařských odborníků na dané téma, ale byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů. Pokud máte jinou zkušenost nebo názor, prosím podělte se o něj s námi na našem Facebooku i Instagramu. 

Garantem tohoto článku je: