JAK SE CHOVAT PO OPERACI OČNÍCH VÍČEK

Plastická operace horních víček
Blefaroplastika - plastická operace očních víček

Operace očních víček je v současné době nejčastějším zákrokem estetické medicíny. Blefaroplastika je vhodná pro muže i ženy s  pokleslými víčky, kožními převisy v horní a dolní části oka a tukovými váčky nad nebo/i pod okem.

Výhody plastické operace víček jsou nejen estetické, ale také funkční. Drobné svaly okolo očí se odstraněním kožního převisu méně namáhají, což oceníte hlavně večer, kdy jsou oči po celodenní aktivitě unavené. Díky operaci může také dojít k výraznému zvětšení zorného pole.

 

Blefaroplastika nevyžaduje dlouhou přípravu

Blefaroplastika je ambulantní zákrok, nevyžaduje tedy ze strany pacienta náročnou přípravu. Pokud jste se po konzultaci a vaším lékařem pro operaci  rozhodli, je nutné přibližně měsíc před zákrokem vysadit léky proti srážlivosti krve.

Samotná operace trvá kolem 40 minut, provádí se v lokální anestezii. Po zákroku odchází pacient v doprovodu blízké osoby domů.

 

Po operaci se schovejte za tmavé brýle

První dny po zákroku budou Vaše víčka oteklá, později se mohou objevit i podlitiny. Oči mohou slzet, můžete pociťovat mírnou bolest okraje i celého víčka, výjimečné nejsou ani pocity pálení a zvýšená citlivost očí.

Tyto obtíže jsou zcela standardní a během prvního týdne odezní. Dodržováním pokynů pooperační péče, které jste obdrželi od svého lékaře, můžete proces hojení výrazně usnadnit.

 

6 nejdůležitějších rad pro první dny po blefaroplastice:

  • na oční víčka přikládejte chladící obklady
  • dodržujte klidový režim, žádný sport a saunování
  • venku noste tmavé brýle jako ochranu před sluncem, větrem a prachem
  • odpočívejte a spěte v polosedě
  • vyhněte se sledování monitoru počítače, displeje telefonu a televize
  • nekonzumujte kávu ani alkohol

 

Ošetření jizev

Zhruba 7. – 10. den po operaci Vám lékař odstraní stehy. Intenzivní rekonvalescenci už máte za sebou, ale v další péči rozhodně nepolevujte.

Druhý týden můžete začít jizvičky ošetřovat mastným neparfemovaným krémem. Používejte jen přípravek, který máte vyzkoušený a nehrozí tak žádná alergická reakce. Mast nanášejte prstem nebo vatovou tyčinkou. Velmi jemně promazávejte jizvičky na horních, případně i dolních víčkách, postupujte od vnitřního koutku k vnějšímu. Pozor, nikdy při aplikaci přípravku na jizvy netlačte!

 

Chcete “smazat” jizvy? Dopřejte jim masáž

Třetí pooperační týden můžete na základě konzultace s lékařem začít s tlakovými masážemi. Vždy ráno a večer masírujte jizvu zejména ve vnitřních a vnějších koutcích oka. Masáž provádějte tlakem bříška prstu kolmo na jizvu. Pokožku netřete ze strany na stranu, ani nenatahujte. Cílem masáže je jizvičku prokrvit a změkčit. Na Vaší tváři pak po ní zůstanou sotva znatelné linky.

Důsledná péče po zákroku efekt operace ještě znásobí.

Jakékoliv pochybnosti neváhejte konzultovat v průběhu léčby se svým lékařem.