Výměna prsních implantátů od A až do Z

Výměnu prsních implantátů byste měli podstoupit u plastického chirurga, který prováděl první augmentaci.

Máte za sebou augmentaci prsou implantáty a chtěla byste ještě větší prsa? Výměna prsních implantátů za větší velikost je dnes běžný zákrok. Přesto je dobré vědět, že má svá specifika, kterými se od úvodní augmentace odlišuje. Díky našemu podrobnému průvodci operací získáte přehled o tom, co vás čeká v ordinaci, přímo na sále i v rekonvalescenci. A to od A až do Z.

Začněte výběrem lékaře

Výměnu prsních implantátů za větší je nejvhodnější podstoupit u plastického chirurga, který prováděl úvodní augmentaci prsou. Zná vaše estetické požadavky a má o vás podrobné informace z předoperačních vyšetření, např. alergie, reakce na bolest.

Pokud jste nebyly spokojené s výsledkem operace a chcete podstoupit zákrok u jiného operatéra, vždy si vybírejte atestovaného plastického chirurga, který se dlouhodobě specializuje na operace prsů. Má totiž zkušenosti také s výměnou implantátů, ať už ze zdravotních či estetických důvodů.

Jak stanovit nejlepší termín operace prsů?

Na termín vaší operace má vliv hned několik okolností. Vždy je lepší zákrok plánovat na chladnější měsíce. Vyhnete se tak nošení kompresní podprsenky v letních vedrech a péče o jizvy mimo opalovací sezonu bude rozhodně jednodušší.

Pokud máte malé děti, budete v rekonvalescenci potřebovat pomoc s jejich hlídáním. První 2 týdny musíte držet lokty u těla, takže žádné nošení, žádné zvedání. Termín tak musíte sladit s vaším baby sittingem.

Výměna prsních implantátů? Pozor, nejdříve za 6 měsíců!

Výměnu implantátů můžete podstoupit nejdříve za 6 měsíců po předchozí augmentaci, kdy už budou vaše ňadra plně zhojená. Řada žen ovšem považuje za výhodu podstoupit výměnu až po několika letech. Plastický chirurg jim pak v rámci jednoho zákroku upraví tvar i případný pokles prsou.

Estetický výsledek operace tak bude mít opět dlouhodobý efekt. Také byste měla vědět, že s narůstajícím počtem operací v oblasti prsou vám hrozí větší riziko vzniku některých komplikací, zejména kapsulární kontraktury.

Větší implantáty? I augmentace prsou má limity

Přicházíte na vstupní konzultaci s neobvyklým požadavkem? Nevadí, ani dvojnásobný objem není problém. Plastický chirurg se bude vždy snažit vyhovět vašim přáním. Musí ale vzít v úvahu také proporce těla i hrudníku, umístění a vzdálenost samotných prsů, stav tkáně, kůže, podkožních tkání i svalů. Zkrátka všechny individuální parametry, které budou mít vliv na estetický výsledek.

V České republice si můžete dopřát implantáty až do velikosti 1050 ml. Větší se vyrábějí pouze na zakázku, jsou tak nepoměrně dražší a platí se zpravidla předem. Také počet lékařů, kteří tento typ zákroku provádějí je nízký.

Nadstandardní augmentace rozhodně vyžaduje zkušeného plastického chirurga, a i tak je riziko komplikací u nadměrného zvětšení markantnější, než je běžné.

Vybíráte vhodný implantát? Neřiďte se stereotypy

Na vstupní konzultaci byste si měla zvolit nejen velikost, ale také typ implantátů. Určitě se nemusíte držet původního typu. Vaše prsa se proměňují a výběr se musí přizpůsobit vašim momentálním požadavkům.

V současnosti jsou u nás nejoblíbenější implantáty se silikonovou výplní. Někdy je možné doplnit zvětšení pomocí transferu vlastního tuku. Tato metoda je skvělá pro úpravu asymetrie nebo doplnění objemu v místech, kde není možné použít implantát.

Na klinikách plastické chirurgie si můžete vzorky implantátů prohlédnout i osahat.

Příprava na zákrok závisí na typu anestezie

Výměnu implantátů za stejnou velikost vám může chirurg provést i v lokální anestezii, ale pouze v případě, že neupravuje prsní kapsu. Ambulantní zákrok pak samozřejmě nevyžaduje předoperační vyšetření.

Naopak větší implantáty, u nichž se upravuje prsní kapsa, někdy také tvar a pokles prsů, se vkládají vždy v celkové narkóze. Musíte proto podstoupit celkové předoperační vyšetření u své praktického lékaře nebo internisty.

Jinak platí stejná doporučení jako pro první augmentaci prsou implantáty. Po dohodě s lékařem vysaďte 2 týdny před zákrokem léky na ředění krve. Také zbytečně nezatěžujte svou imunitu. Výměnu implantátů můžete podstoupit, jen pokud budete zcela zdravá.

Přišel den D. Co vás čeká na klinice?

Při operaci v celkové narkóze nesmíte 6 hodin před zákrokem jíst ani kouřit. Pít smíte pouze malé množství vody, a to ne později než 2 hodiny před operací.

Stejně jako u předchozího augmentace vás v den zákroku na klinice vyfotografují, aby zdokumentovali předoperační nález. Také máte šanci probrat se svým plastickým chirurgem poslední poznámky a připomínky.

Pak, ještě vestoje, nakreslí lékař přímo na vaše tělo operační plán. Následně vás polohují na operační stůl a aplikují celkovou narkózu.

MUDr. Taisir Zakout z Cleopatra Clinic připravuje plán operace.

Větší implantáty neznamenají větší jizvy

Při výměně prsních implantátů se nemusíte bát větších jizev. Po dezinfekci celé oblasti a položení sterilní roušky provede plastický chirurg řez v původní jizvě. Pokud jste se domluvili také na modelaci prsou, bude jí odpovídat i umístění a velikost jizev. O rozsahu nutných úprav a rozmístění jizev vás bude plastický chirurg informovat už v rámci vstupní konzultace.

Máte asymetrická prsa? S výběrem implantátů pomohou cizery

Většina žen přirovnává svou vysněnou velikost poprsí ke košíčkům podprsenky. Plastický chirurg pak může na základě jejich přání a tabulek, které používají výrobci implantátů, vybrat nejvhodnější velikost.

Tato metoda však není úplně přesná, a to zvláště, když jsou vaše ňadra asymetrická. Na špičkových klinikách proto používají tzv. cizery, což jsou zkušební implantáty.

Plastický chirurg je přímo při operaci vsune do prsní kapsy a plní je sterilní vodou, dokud prsa nemají požadovanou velikost, ta může být u každého prsu jiná a se stanovuje v mililitrech.

Díky zkušebním implantátům bude výsledek augmentace vždy dokonalý. Na Cleopatra Clinic jej používají při každé výměně implantátů.

Kapsulární kontraktura operaci nebrání

Kapsulární kontraktura, která se objevuje jako komplikace augmentace prsů, je tuhý svraštělý, deformovaný obal prsní kapsy. Zhruba u 2–5 % žen po augmentaci reaguje jejich tělo na prsní implantát zmnožením vazivové tkáně.

Kapsulární kontrakturu musí chirurg před vložením implantátu částečně nebo kompletně odstranit. Přestože se jedná o nepříjemnou komplikaci, plastice prsou rozhodně nebrání. Stejně tak je tomu u pokleslých nebo deformovaných prsou, kdy chirurg při augmentaci prsou provede zároveň modelaci jejich tvaru. 

Klidový režim neznamená pobyt na lůžku

Máte po operaci a před vámi je náročné období rekonvalescence. Zatímco při samotném zákroku se komplikace téměř nevyskytují, nedostatečnou pooperační péčí si můžete přivodit řadu potíží. Pokyny vašeho lékaře proto dodržujte s maximální důsledností.

V prvních hodinách po operaci zůstanete na klinice kvůli pozorování. Domů vás propustí až následující den po zákroku. V domácí péči je podstatný hlavně klidový režim, a to minimálně po dobu 14 dnů. To ale neznamená, že je musíte strávit na lůžku.

Mírný pohyb jako chůze a běžné denní činnosti jsou naopak prospěšné, jednak jako prevence tromboembolických stavů, a také napomáhají rychlejší rekonvalescenci.

Bojíte se větší bolesti? Nemusíte

Bolestivost po augmentaci prsou implantáty je vždy úměrná velikosti zásahu, který přestavuje. První augmentace, kdy musí chirurg vytvořit kapsu pro implantát je nejvíce bolestivá.

Naopak, pouhá výměna implantátů beze změny objemu nepřináší výrazný diskomfort. I když podstupujete výměnu implantátů za větší nebo ji doplňujete modelací, bolestivost zákroku nikdy nepřesáhne úvodní výkon.

Kompresní podprsenka a lokty u těla

Kompresní podprsenka patří k základním pomůckám pro správnou pooperační péči po plastice prsou. Ani u výměny implantátů tomu není jinak. Musíte ji nosit minimálně 6 týdnů.

První dva týdny také musíte držet lokty u těla, aby nedošlo k posunu implantátu nebo narušení jizvy. Operovanou oblast si můžete poprvé opláchnout vlažnou vodou zhruba 2 týdny po zákroku, kdy už se začínáte vracet k běžnému dennímu režimu. Se sportem ale nezačínejte dříve než za 6 týdnů.

Jizvy po operaci chraňte před sluncem

Správná péče o jizvy je u výměny implantátů naprosto zásadní. Začněte s ní až po kompletním zhojení rány, což je zhruba za 2 týdny po zákroku. Jizvu pravidelně, jemně masírujte hydratačním krémem. Pokud pozorujete, že roste nad okolní povrch, poraďte se s lékařem, který vám podle nálezu doporučí speciální krémy, tlakové masáže nebo laserové ošetření.

Dokud bude jizva červená, nevystavujte ji slunci. Jedná se přibližně o dobu 6 měsíců. Pak na ni používejte krém s vysokým ochranným faktorem, aby nedošlo k její hyperpigmentaci.

Výměna implantátů nebrání kojení

Ani opakovaná augmentace prsou vám nebude nijak bránit v kojení. Implantáty lékař vkládá do původní kapsy, tedy nejčastěji pod sval. Stejně jako v případě úvodní augmentace vám nijak nenarušuje mlékovody ani prsní tkáň.

Pokud však plánujete děti, další augmentaci odložte raději na dobu po ukončení kojení. Tělesné změny v mateřství mohou totiž ovlivnit estetický výsledek operace. Podrobné informace o tom, kdy jít na zvětšení prsou, najdete také v našem magazínu.

Každý zákrok si pečlivě rozmyslete

Přestože výměna prsních implantátů představuje kratší rekonvalescenci a má menší bolestivost než úvodní augmentace, musíte každý další zákrok pečlivě zvážit. Pokud máte v souvislosti s implantáty zdravotní potíže, pak je zákrok samozřejmě nevyhnutelný.

Každopádně, opakovaná výměna prsních implantátů v kratším časovém horizontu zatěžuje váš organismus celkovou anestezií, a i riziko komplikací se u početných zákroků statisticky zvyšuje.

Z preventivních důvodů by se měla výměna prsních implantátů provádět ideálně každých 10 až 15 let.

Potřebujete vědět víc? Objednejte se na vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie. Vyberte si z široké databáze klinik a lékařů.

Pokud už jste výměnu implantátů podstoupila, podělte se o své dojmy i doporučení na našem Facebooku a Instagramu. Přidejte se do komunity skutečných žen, kde můžete bezpečně sdílet obavy i zkušenosti s plastickými zákroky.  

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: