Mohu si nechat zvětšit prsa jen vlastním tukem?

Zvětšení prsou vlastním tukem zajistí přirozený objem.

Pokud toužíte mít plnější prsa, ale požadujete jen nenápadné doplnění objemu nebo sladění vzájemných proporcí, pak je pro vás ideální zvětšení prsou vlastním tukem, jinak také lipofilling prsou. Drobné izolované úpravy, např. pouze v horní části poprsí, vám totiž augmentace implantáty nezajistí.  Zároveň musíte mít realistická očekávání. Vždy záleží na individuálním posouzení lékaře, u koho a o kolik lze objem prsů zvětšit. Tato metoda je vhodná pro pacientky, které uvažují o liposukci a mají dostatek tukové tkáně k odběru.

Vaše ňadra lze zvětšit i bez implantátů

Lipofilling (též lipografting) je moderní metoda formování problematických partií vlastním tukem. V rámci jednoho zákroku tak někde zeštíhlíte, a jinde získáte požadovaný objem, třeba přirozeně větší prsa. 

Lipofilling můžete podstoupit od 18 let neomezeně, a protože výplní je vlastní biologický materiál, nehrozí vám komplikace spojené s použitím implantátů, jako hmatatelnost okrajů, kapsulace, vrásnění kůže nebo preventivní výměna. Také bolestivost poprsí po lipofillingu je daleko nižší než u augmentace implantáty, a ani citlivost prsou zákrok nenaruší. Kojit můžete zcela bez omezení, stejně jako u augmentace implantáty. 

Z jakých oblastí se tuk odebírá 

Při vaší první návštěvě na klinice plastické chirurgie lékař připraví operační plán. 

Musí určit partie vhodné k odběru tukové tkáně tak, abyste se i v těchto místech přiblížila svému ideálu. Většinou to bývají tukové polštářky na břiše, bocích a stehnech.

Kouření může negativně ovlivnit výsledek operace

Lipofilling je časově náročný zákrok (může trvat 2-3 hodiny), prováděný v celkové anestezii. Budete proto muset absolvovat klasické předoperační vyšetření u svého praktického lékaře. 

V rámci přípravy byste také neměla 6 týdnů před operací kouřit a 3 týdny před zákrokem užívat léky na ředění krve či Wobenzym. Kouření má zásadní vliv na fungování cévního systému, na němž je závislá vitalita přenesené tukové tkáně, proto vždy negativně ovlivňuje výsledek operace.  

Tuková tkáň obsahuje cenné kmenové buňky

Samotná operace má 3 fáze. V první se musí z několika vytipovaných partií vašeho těla odsát tuk. Nejedná se rozhodně o klasickou liposukci. Struktura tukových buněk musí zůstat nepoškozená. 

Do tkáně vám proto nejdříve aplikují speciální roztok, který tuk uvolní. Pro odsávání lékař použije velmi tenkou kanylu a ručně, jemným podtlakem provede liposukci.

Ve 2. fázi se tuková tkáň zpracuje, buď odstředěním, nebo sedimentací.

V závěrečném, třetím, kroku vám tuk transplantuje do prsou. Plastický chirurg použije tenkou kanylu a drobnými vpichy většinou v podprsní rýze a dvorcích vpravuje tuk po malých dávkách do prsou. 

Okolní dobře prokrvená tkáň a obsah kmenových buněk v tuku zajistí, že tukový štěp brzy proroste cévami, a nedojde tak k jeho vstřebání. Při zákroku vám do každého prsu aplikuje přibližně 200 až 350 ml tukové tkáně. Vaše ňadra tím zvětší o 1 2 velikosti

Zvětšení prsou vlastním tukem je trvalé

Vlastní tuk je přirozená tkáň, která se po operaci do jisté míry vstřebá. Zhruba do 6 měsíců od operace ztratíte asi 10–40 % objemu. Tato hodnota je zcela normální a v operačním plánu s ní váš plastický chirurg počítá. Stabilitu tukové tkáně však můžete ovlivnit vhodnou pooperační péčí, zaměřenou na podporu prokrvení. Následující doporučení vám pomohou zachovat efekt operace v co největší míře.

6 nejdůležitějších rad pro účinnou péči po lipofillingu prsou 

  • Prsa nesmíte chladit.
  • Nepoužívejte bandáž a stahovací podprsenky.
  • 6 týdnů se vyhýbejte náročným aktivitám.
  • Nespěte na břiše.
  • Dodržujte dostatečný pitný režim.
  • Užívejte antibiotika (zabráníte případné pooperační infekci).

Po půl roce od operace je efekt zákroku konečný. Lipofilling prsou je možné opakovat zhruba za 3–4 měsíce od posledního zásahu. Tím lze zvětšit prsa další velikost. Je třeba upozornit, že tuková tkáň si stále zachovává své přirozené vlastnosti, takže když výrazně zhubnete, ztratíte objem i na prsou. 

Také požadavek na výrazné zvětšení o několik velikostí lipofilling nesplní. Zásadní a skutečně trvalou změnu přinese jen augmentace implantáty. Více informací o tom, jak dlouho vydrží augmentace prsou implantáty, získáte u vašeho plastického chirurga.

Pokud vás trápí byť jen drobná nedokonalost vašich prsou, není třeba rezignovat. Objednejte se na vstupní konzultaci na kliniku plastické chirurgie, kde vám doporučí nejvhodnější řešení.

Pokud jste lipofilling prsou už absolvovala, podělte se o vaše zkušenosti s ostatními ženami na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je:

Doporučujeme tyto specialisty

MUDr.  Pavel Kurial

Nezávazně kontaktovat

Art Ethic Beauty Clinic

Nezávazně kontaktovat

ESTETIK POINT

Nezávazně kontaktovat

Doc. MUDr.  Martin  Molitor

Nezávazně kontaktovat