Kdy jít na zmenšení prsou?

Touha po menších ňadrech může být pro spoustu žen nepochopitelná. Ovšem existuje celá řada pádných, zejména zdravotních důvodů, které zmenšení prsou posunou do kolonky dobré rozhodnutí. 

Kdy jsou vaše ňadra nadměrná, poznáte většinou sama. Tělesné proporce jsou nevyrovnané, těžká prsa ztrácejí přitažlivý tvar a navíc velmi zatěžují vaše záda. Trpí vaše ramena i krční páteř.

V takovém případě se objednejte na vstupní konzultaci na renomovanou kliniku plastické chirurgie, kde vám odborně poradí a navrhnou řešení.

Krásná prsa už za 6 měsíců od porodu

Objem prsou tvoří z velké části mléčná žláza. Někdy vám proto zásadní zmenšení objemu nepřinese dieta ani cvičení. Po těhotenství a kojení můžete také zaznamenat rozdíl ve tvaru a velikosti mezi ňadry. 

Pokud váháte, kdy se o zmenšení prsou a modelaci prsou začít aktivně zajímat, pak ideální doba nastává alespoň 6 měsíců po porodu. A to v případě, že už nekojíte a neplánuje další těhotenství. Podrobnější informace najdete v článku Plastika prsou po porodu. Kdy je ten pravý čas.

Operaci samozřejmě mohou absolvovat také mladší pacientky před mateřstvím. Některé současné metody modelace jsou šetrné. Nejenže zachovávají schopnost kojení, ale nesnižují ani citlivost dvorce bradavky a souvisí s nimi také menší počet jizev. 

U zmenšení prsou v mladším věku však musíte počítat s rizikem reoperace. Po porodu a kojení se totiž tvar vašich prsou opět změní.

Mamografické vyšetření je součástí přípravy

Zmenšení prsou a jejich modelace je invazivní zákrok, který lékaři vždy provádí v celkové anestezii. Za předpokladu, že jste se pro něj rozhodly, budete muset absolvovat předoperační vyšetření, které zhodnotí váš celkový zdravotní stav. V rámci přípravy musíte podstoupit i mamografické vyšetření prsní tkáně, které vám provedou přímo na vaší klinice plastické chirurgie. Vyšetření prsou byste pak měla absolvovat pravidelně. O všech jeho výhodách se dočtete v článku Jak často na ultrazvuk prsou?

Váš plastický chirurg operaci naplánuje v 1. týdnu po menstruaci, kdy jsou tkáně prsu méně prokrvené a nezadržují vodu. Protože budete pod celkovou anestezií, nesmíte 6 hodin před úkonem pít, jíst ani kouřit.

Hojení po zmenšení prsou podpoří laser

Samotný zákrok trvá přibližně 2 až 3 hodiny a zahrnuje zmenšení prsní tkáně, vypnutí prsu a přemístění dvorce a bradavky. Kýženého výsledku lze dosáhnout různými operačními postupy. Nejlepší metodu vybere váš plastický chirurg podle vašich individuálních proporcí a očekávání.

Po operaci musíte dodržovat klidový režim. Jakmile vám lékař po několika dnech sundá obvazy, doporučí vám nosit chirurgickou podprsenku. Normální spodní prádlo ji nahradí zhruba za dalších 14 dní.

Stehy vám odstraní 15. až 20. den. Proces hojení tkáně je sice individuální, ale můžete jej podpořit biostimulačním laserem a vhodnou kosmetikou. Sportovní aktivity musíte odložit na dobu minimálně měsíc po operaci. 

Zmenšení prsou a jejich modelace je náročnější chirurgický zákrok. Má sice svá rizika, ale přínosy jsou mnohonásobně vyšší. Bolí vás z těžkých prsou záda? Trápí vás zařízlá ramínka podprsenky? Objednejte se na kliniku plastické chirurgie a dopřejte si pevnější a krásnější ňadra.

Podstoupila jste zmenšení prsou a jste nadšená? Podpořte v rozhodnutí podstoupit redukci prsou také ostatní ženy! Podělte se o své zkušenosti na našem Facebooku a Instagramu.

Tento článek byl vytvořen jako autorský článek redakce naplastiku.cz na základě veřejně dostupných informací a názorů a nemá povahu lékařské rady a doporučení. Jakékoli rozhodnutí o využití zákroku z oblasti plastické chirurgie nebo o přijetí jakýchkoli opatření majících důsledky na zdraví pacienta musí být individuálně zkonzultováno s lékařem a musí být založeno na konkrétní anamnéze pacienta. Provozovatel těchto internetových stránek neodpovídá za následky jakýchkoli rozhodnutí, učiněných uživatelem na základě tohoto článku.

Garantem tohoto článku je: